Hladkoun leopardí

Hladkoun leopardí, Triakis semifasciata, Leopard shark  - http://jaffeweb.ucsd.edu/pages/projects/Jillian%20Lai/leopard%20sharks%20page_files/image001.jpg
Hladkoun leopardí

Česky :

Hladkoun leopardí

Latinsky :

Triakis semifasciata

Anglicky :

Leopard shark

Další názvy :

Žralok leopardí

Popsal :

Girard, 1855

Délka :

Samci až 198 cm, samice až 180 cm. Průměrně dosahuje velikosti 120 – 150 cm.

Teplota prostředí :

16 °C - 24 °C

Výskyt :

Obývá východní Tichý oceán od Oregonu po Kalifornský záliv. Nachází se v blízkosti písčitého či bahnitého dna, ústí řek a zátok. Byl zaznamenán v hloubce až 91 m.

Potrava :

Hladkoun leopardí se živí rybami, rybími jikrami, bentickými bezobratlými (krabi, krevety, měkkýši).

Hmotnost :

Max. 18,4 kg.

Popis :

Hladkoun leopardí má charakteristické zbarvení horní části těla, tmavé skvrny na šedohnědém podkladu, dolní část je světlejší až bílá. Rypec má široký a krátký. První hřbetní ploutev začíná nad koncem prsních ploutví a je zhruba o čtvrtinu větší než druhá hřbetní ploutev. Prsní ploutve mají trojúhelníkovitý tvar. Horní lalok ocasní ploutve je podlouhlý. Zuby má malé, zašpičatělé. Často vytváří velké skupiny, v kterých se někdy vyskytují hladkouni hnědí (Mustelus henlei), kalifornští (Mustelus californicus) a ostrouni obecní (Squalus acanthias), což má za následek, že bývá chytán ve velkém množství. Mezi jeho přirozené nepřátele patří mořští savci, velké ryby a žraloci. Není nebezpečný. Neměl by být často konzumován, neboť obsahuje vysoké hodnoty rtuti. IUCN Red List ho řadí mezi téměř ohrožené druhy.

Rozmnožování :

Vejcoživorodý, v období dubna až května rodí 4 – 33 mláďat o velikosti 20 – 23 cm. Březost trvá 10 – 12 měsíců. Pohlavní dospělosti dosahuje hladkoun leopardí o délce 91 – 107 cm, přičemž samci bývají menší než samice, avšak to se časem obrátí. Dožívá se až 30 let.

Chov :

Preferuje spíše chladnější vodu. Vyžaduje velké akvárium, doporučuje se velikost 15 000 l.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena