Kladivoun bronzový

Kladivoun bronzový, Sphyrna lewini, Scalloped Hammerhead, Bronze hammerhead shark - http://www.fritzles.de/1-16.jpg
Kladivoun bronzový
Kladivoun bronzový, Sphyrna lewini, Scalloped Hammerhead, Bronze hammerhead shark - http://www.sergeyphoto.com/underwater/sharks/hammerhead3.jpg
Kladivoun bronzový

Česky :

Kladivoun bronzový

Latinsky :

Sphyrna lewini

Anglicky :

Scalloped Hammerhead, Bronze hammerhead shark

Popsal :

Griffith and Smith, 1834

Délka :

Až 430 cm (samci jsou menší než samice).

Výskyt :

Vody tropického a mírného pásma : západní Atlantský oceán (od USA po Brazílii, včetně Mexického zálivu a Karibiku), východní Atlantský oceán (západní Středozemní moře až Namibie), Indický oceán (východní Afrika, Rudé moře), západní Tichý oceán (Japonsko až Nová Kaledonie), východní Tichý oceán (Havajské ostrovy, Tahiti a od jižní Kalifornie po Ekvádor). Na volném moři, při pobřeží a útesech v hloubkovém rozsahu 0 až 512 m.

Potrava :

Kostnaté ryby, žraloci, rejnoci, krabi, olihně.

Hmotnost :

200 kg

Popis :

Tělo kladivouna bronzového, jak již název napovídá, připomíná kladivo. Čelní okraj hlavy je zvlněný. Má dvě hřbetní ploutve. První je středně vysoká a druhá velmi nízká. Je oděn do šedé, nahnědlé až bronzové na hřbetu, odkud se barva postupně mění v bílou na břiše. Relativně často se dostává do blízkosti břehů, do uzavřených zátok a ústí řek. Jako jediný kladivoun vytváří hejna, ale existují i dospělci, kteří žijí samostatně či v páru. Skupinky malých jedinců žijících v určitých oblastech každé léto putují směrem k pólu, avšak jiné skupinky se zdržují na jednom místě. Dožívá se až 35 let. Pro lidi může být nebezpečný, avšak za normálních okolností se k potápěčům chová neagresivně. Kladivoun bronzový se řadí mezi nejběžnější kladivouny.

Rozmnožování :

Živorodý, v jednom vrhu rodí 15 až 30 mláďat o velikosti 43 – 55 cm.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 1

lollllll  - 17.09.2009 - 08:20:38
zevla 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena