Kladivoun velký

Kladivoun velký, Sphyrna mokarran, Great hammerhead  - http://www.haiwelt.de/haie/arten/Hammerhai.jpg
Kladivoun velký
Kladivoun velký, Sphyrna mokarran, Great hammerhead  - http://www.discoverlife.org/IM/I_RR/0028/640/Sphyrna_mokarran,I_RR2852.jpg
Kladivoun velký - zuby

Česky :

Kladivoun velký

Latinsky :

Sphyrna mokarran

Anglicky :

Great hammerhead

Další názvy :

Kladivoun veliký

Popsal :

Rüppell, 1837

Délka :

Průměrně 350 cm, výjimečně až 610 cm.

Výskyt :

Vyskytuje se v teplých vodách západního Atlantiku (od Severní Karolíny, USA k Uruguay, včetně Mexického zálivu a Karibského moře), východního Atlantiku (od Středozemního moře po Senegal), Indopacifiku (od pobřeží Afriky po Novou Kaledonii a Francouzskou Polynésii) a východním Pacifiku (od Kalifornie, USA po Peru). Během léta migruje i na velké vzdádálenosti do chladnějších vod. Žije, jak blízko pobřeží nad kontinentálními a ostrovními šelfy, tak i na volném moři. Můžeme ho nalézt v hloubce až 300 m. Potápěči na kladivouna velkého narazí většinou u svahů korálových útesů a na přilehlých písčinách.

Potrava :

Jeho potrava je velice různorodá, od bezobratlých, přes kostnaté ryby, až po žraloky a rejnoky. S oblibou loví rejnoky – jednou stranou hlavy „přišpendlí“ prchajícího rejnoka ke dnu, pak hlavu přetočí na stranu a začne si pochutnávat na jeho křídlech. Takto postupuje kolem dokola, až sežere celého rejnoka.Také se nevyhýbá hejnům rychlých ryb, které vytváří hejna, včetně sardinek, sleďů. Avšak známou část jeho jídelníčků tvoří i bentické ryby, jako jsou kanicové a platýsi. Nepohrdne ani olihněma.

Hmotnost :

230 kg, ale může vážit až 450 kg.

Popis :

Kladivoun velký má širokou, silnou hlavu ve tvaru kladiva, se zářezem uprostřed. První hřbetní ploutev je velmi vysoká a špičatá, má srpovitý tvar. Základna řitní ploutve je širší než báze druhé hřbetní ploutve. Hřbetní strana má šedohnědé zbarvení, které přechází přes boky do bílé na břiše. Zuby jsou trojúhelníkovité a silně pilovité, směrem ke koutům tlamy se stále více šikmí. V horní čelisti má 17 zubů, v dolní 16 nebo 17. Má mimořádně vyvinutý čich a je výborným lovcem. Větší žraloci, jako např. žralok bělavý (Carcharhinus leucas), se mohou živit nedospělými jedinci včetně hlavy. Kladivoun velký je považován za nebezpečného, jak kvůli záznamům o útocích, tak i kvůli jeho velikosti a různorodé potravě. Je objektem komerčního i rekreačního rybolovu. Velkého ocenění dosahují jeho ploutve na polévku, ale bez užitku nezůstane ani maso (čerstvé, mražené, sušené, uzené), játra pro olej, kůže a zdechliny pro ryby.

Rozmnožování :

Živorodý, v jednom vrhu rodí 6 – 42 mláďat o délce 56 – 70 cm. Samci dosahují pohlavní zralosti o délce 2,25 m a odpovídající hmotnosti 51 kg, samice 2,1 m dlouhé a váží zhruba 41 kg. Březost trvá přibližně 11 měsíců. Na rozdíl od ostatních kladivounů pářících se u dna se kladivoun velký páří u hladiny. Dožívá se 20 až 30 let.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 1

ufon8  - 15.12.2013 - 19:47:09
sou to zajímavé všci 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena