Kytarovec jemenský

Kytarovec jemenský, Rhynchobatus djiddensis, Giant guitarfish - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/Rhynchobatus_djiddensis_durban.jpg
Kytarovec jemenský

Česky :

Kytarovec jemenský

Latinsky :

Rhynchobatus djiddensis

Anglicky :

Giant guitarfish

Další názvy :

Pilohřbet jemenský, rejnokovec džidský

Popsal :

Forsskål, 1775

Délka :

Dorůstá až 310 cm.

Výskyt :

Obývá mělké pobřežní slané i brakické vody s písečným dnem. Bývá pozorován při dně u útesů a vstupuje i do ústí řek. Žije v hloubkovém rozsahu 2 - 50 metrů. Vyskytuje se v tropických vodách západní části Indického oceánu od Rudého moře po jižní Afriku. V ostatních oblastech Indopacifiku se nejspíše jedná o jiné blízce příbuzné druhy.

Potrava :

Loví malé ryby, kraby, langusty, škeble a olihně.

Hmotnost :

Max. 227 kg.

Popis :

Kytarovec jemenský má tmavě šedé až olivově zelené zbarvení hřbetu se světlými skvrnami a bílé břicho. Dvě vysoké hřbetní ploutve a ocasní ploutev s menším dolním lalokem se podobají spíše žralokům než rejnokům. Žaberní štěrbiny a malá čelist umístěna na spodní straně zploštělého těla. Rypec prodloužený. Na člověka neútočí, spíše se mu vyhýbá. Plachý kytarovec jemenský je ceněným úlovkem sportovních rybářů a cílem komerčního rybolovu pro maso a zejména ploutve, jakožto hlavní přísady do v Asii oblíbené žraločí polévky. IUCN Red List ho řadí mezi zranitelné druhy.

Rozmnožování :

Pohlavní dospělosti dosahuje v délce 1, 5 až 1,8 metru, přičemž samci dospívají dříve. Kytarovec jemenský je vejcoživorodý, v jednom vrhu se rodí 4 - 10 mláďat.

Chov :

Kytarovec jemenský je vhodný pouze pro zkušené chovatele. Potřebuje kvalitně vybavené akvárium o velikosti 50 000 l. Živí se malými rybkami a korýši.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 1

ahojky ;)  - 23.09.2012 - 19:16:03
tato stránka je super ;))))) 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena