Kytarovec křivoústý

Kytarovec křivoústý, Rhina ancylostoma, Bowmouth guitarfish - http://www.georgiaaquarium.org/media/images/newsroom/bowmouth.jpg
Kytarovec křivoústý

Česky :

Kytarovec křivoústý

Latinsky :

Rhina ancylostoma

Anglicky :

Bowmouth guitarfish

Popsal :

Bloch and Schneider, 1801

Délka :

Max. 300 cm.

Výskyt :

Žije v tropických a subtropických vodách Indo-Pacifiku od Rudého moře východní Afriky až k ostrovu Papua-Nová Guinea, Japonsku a Novému Jižnímu Walesu v Austrálii. Vyskytuje se při pobřeží a kolem útesů v hloubce od 3 do 90 m.

Potrava :

Živí se převážně kraby a dalšími korýši. Nepohrdne ani měkkýši.

Hmotnost :

Až 135 kg.

Popis :

Kytarovec křivoústý má nad očima a před první hřbetní ploutví charakteristické a nezaměnitelné rohovité hřebeny s mohutnými trny. Hlava je široce zakulacená a zploštělá. Za očima má velká spirakula (pomocný dýchací otvor). Žaberní štěrbiny umístěné na spodní části těla jsou typickým znakem rejnoků, avšak jeho trojúhelníkovité ploutve a ocas s vyvinutým dolním lalokem ocasní ploutve připomínají spíše žraloka. Hřbet je modravě šedý až hnědý s velkými bílými tečkami, spodní strana bílá. Během většiny dne i noci se pohybuje. Na člověka neútočí. Kytarovec křivoústý je poměrně plachý. Je ohrožen nadměrným rybolovem, za účelem získání ploutví do oblíbených žraločích polévek. IUCN Red List ho řadí mezi zranitelné druhy.

Rozmnožování :

Vejcoživorodý, v jednom vrhu rodí 7 – 9 mláďat.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 1

ja  - 10.10.2017 - 09:33:28
bašta 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena