Liškoun obecný

Liškoun obecný, Alopias vulpinus, Thintail thresher     - http://shopping.requins.free.fr/img/alo_vul.jpg
Liškoun obecný

Česky :

Liškoun obecný

Latinsky :

Alopias vulpinus

Anglicky :

Thintail thresher

Další názvy :

Žralok liščí, liškoun dlouhoocasý, žralok mlatec

Popsal :

Bonnaterre, 1788

Délka :

Dosahuje délky 5 – 6 m, maximálně 7,5 m.

Výskyt :

Liškoun obecný obývá všechna tropická a subtropická moře. V Atlantiku na sever až po severní Norsku. Obvykle jej lze pozorovat jak plave těsně nad mořskou hladinou, někdy se ale vydává i do hloubky až 350 m.

Potrava :

Nejčastěji hejnové ryby, makrely a sleďe, dále také sépie a korýši. Liškou používá svou dlouhou ocasní ploutev nejprve aby nahnal hejno ryb na jedno místo a potom jako kyj, kterým ryby omračuje.

Hmotnost :

Maximálně 500 kg.

Popis :

Štíhlé vřetenovité tělo s malou hlavou a krátkým tupým rypcem. Oči jsou poměrně velké. Ústa jsou krátká, zuby jsou v obou čelistech stejně velké s hladkými okraji, na každé straně jsou 1 – 2 malé vedlejší špičky. Před prsní ploutví je 5 malých žaberních otvorů. Typickým rysem tohoto žraloka je velmi dlouhá ocasní ploutev, je dlouhá jako hlava a trup. Hřbetní ploutve jsou dvě, první je vysoká, leží asi v polovině trupu. Druhá je velmi malá, leží vzadu u ocasní ploutve. Řitní ploutev je velmi podobná druhé ploutvi hřbetní. Prsní ploutve jsou velmi dlouhé, díky nim může liškoun dosahovat velkých rychlostí a také vyskakovat velmi vysoko nad hladinu. Zbarvení těla může být různě, břidlicově šedé, modrošedé, šedohnědé, občas i načervenalé s kovovým leskem. Břišní strana je bílá, spodní strana hlavy je tmavá jako hřbet. Tmavá a světlá část těla jsou odděleny ostrou zubatou linií.

Rozmnožování :

Liškoun obecný je živorodý. Obvykle má 2 – 4, maximálně 6 mláďat dlouhých 1,2 – 2,5 m. Mladí jedinci pohlavně dospívají při délce 3 – 4 m.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 4

- 21.01.2014 - 15:32:08
dobry članek 

Marci  - 10.02.2010 - 12:41:47
juuuj akorat jsem se se dvema dneska potapela:) na Filipinach (Malapascua Island ) uzasny!!! 

tom  - 19.02.2009 - 14:11:45
jj 

prdící zralok  - 25.01.2009 - 13:17:53
ten zralok prdí 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena