Máčka africká

Máčka africká, Poroderma africanum, Striped catshark - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/31/Poroderma_africanum.jpg
Máčka africká

Česky :

Máčka africká

Latinsky :

Poroderma africanum

Anglicky :

Striped catshark

Popsal :

Gmelin, 1789

Délka :

Samci až 101 cm, samice až 93 cm.

Výskyt :

Obývá jihovýchodní Atlantik a západní Indický oceán jako endemický druh Jihoafrické republiky, není vyloučena ani její přítomnost v okolí Madagaskaru a Mauritiu. Máčka africká žije v pobřežních vodách mírného pásma při dne. Upřednostňuje skalnaté útesy až do hloubky 100 m. Aktivní je během noci, ve dne se ukrývá v jeskyních a jiných štěrbinách.

Potrava :

Živí se převážně korýši, ale nepohrdne ani hlavonožci, plži a menšími rybkami. Na lov se vydává v noci.

Popis :

Máčka africká má charakteristické zbarvení v podobě tmavých až černých, výrazných, podélných pruhů na šedivém hřbetu. Tělo je zavalité a lehce se zužuje. První hřbetní ploutev je větší než druhá. Druhá hřbetní ploutev končí u začátku poměrně krátké ocasní ploutve. Máčka africká není člověku nebezpečná. IUCN Red List jí řadí mezi téměř ohrožené druhy.

Rozmnožování :

Vejcorodá. Mláďata se líhnou po pěti až šesti měsících s délkou okolo 15 cm. Samci dosahují pohlavní dospělosti asi o délce 60 cm a samice 65 cm dlouhé. Vaječná pouzdra jsou opatřena úponky (tendrilami), tak aby se mohla přichytit ke dnu či k chaluze. V době tření kladou každých několik dní dvě vaječná pouzdra.
© Jan Šebík



Počet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena