Máčka kalifornská

Máčka kalifornská, Cephaloscyllium ventriosum, Swellshark - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/archive/f/fa/20070921181548!Cephaloscyllium_ventriosum.jpg
Máčka kalifornská
Máčka kalifornská, Cephaloscyllium ventriosum, Swellshark - http://annnimaux.oldiblog.com/sites/images/photos/250/photo_250112.jpg
Máčka kalifornská

Česky :

Máčka kalifornská

Latinsky :

Cephaloscyllium ventriosum

Anglicky :

Swellshark

Popsal :

Garman, 1880

Délka :

Dorůstá až 110 cm, běžně měří 90 cm.

Výskyt :

Žije ve východním Pacifiku od centrální Kalifornie (USA), přes Kalifornský záliv, až po jižní Mexiko a podél pobřeží centrální Chile. Preferuje skalnaté, řasami pokryté plochy. Můžeme ji nalézt až v hloubce 457 m, běžněji však v hloubkovém rozsahu 5 až 37 m. Během dne se skrývá v jeskyních a jiných skalnatých skulinách, kde je maskována.

Potrava :

Živí se malými korálovými rybami, korýši a měkkýši. V úkrytu nehybně čeká s otevřenou tlamou, až se bude kořist potulovat okolo ní.

Popis :

Máčka kalifornská má silné tělo, které je pokryto velkými, ostrými plakoidními šupinami. Rypec široce zaokrouhlený s oválnýma očima. Malé hřbetní ploutve jsou umístěny až v zadní části těla. Základní barva hřbetu přechází od žlutavé po hnědou a zdobí jej vzor sestavený z tmavě hnědých skvrn a poněkud světlejších sedel. Skvrny se vyskytují také na břiše, což vytváří dokonalé krycí zbarvení pro život na dně. Široká tlama je vyzbrojena drobnými, ostrými zoubky. Obvykle má každý tři vrcholy, ale může mít i pět vrcholů. Každá čelist obsahuje 55 – 60 zubů. Občas se stane objektem sportovního rybolovu, avšak většího zájmu se máčce kalifornské nedostává, neboť její maso má nízkou kvalitu. Lidem není nebezpečná, pokud se jí nedotýkáte, nešlápnete na ni nebo ji jakkoliv jinak nedráždíte. V případě, že se cítí máčka kalifornská ohrožena, začne polykat vodu, takže se tělo zvětší dvakrát proti normálu. To potencionálního dravce odradí. Pokud se cítí ohrožena a není již ve vodě, dělá to samé se vzduchem. IUCN Red List ji řadí mezi málo dotčené druhy.

Rozmnožování :

Vejcorodá, samice klade velká, zelenavě jantarová vaječná pouzdra mezi chaluhy, kde je upevňuje. Po 7 – 12 měsících, v závislosti na teplotě vody, se z nich vylíhnou mláďata dlouhá okolo 15 cm. Líhnoucí se mláďata používají k proříznutí vaječného pouzdra prodloužené plakoidní šupiny. Ihned po vylíhnutí se začínají živit měkkýši a korýši. Samice mohou snášet vejce i v zajetích.

Chov :

Může žít v akváriu i několik let.
© Jan Šebík



Počet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena