Máčka velkoskvrnná

Máčka velkoskvrnná, Scyliorhinus stellaris  , Nursehound  - http://shopping.requins.free.fr/img/scy_ste.jpg
Máčka velkoskvrnná
Máčka velkoskvrnná, Scyliorhinus stellaris  , Nursehound  - http://www.digischool.nl/bi/onderwaterbiologie/foto/zeeland/vissen/kathaai1.jpg
Máčka velkoskvrnná
Máčka velkoskvrnná, Scyliorhinus stellaris  , Nursehound  - http://www.tauchbasis-delphin.de/leoshai.jpg
Máčka velkoskvrnná

Česky :

Máčka velkoskvrnná

Latinsky :

Scyliorhinus stellaris

Anglicky :

Nursehound

Další názvy :

Máčka hvězdnatá, máčka velká, žralok skvrnitý

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Obvykle okolo 1,2 m, maximálně 1,7 m,.

Výskyt :

V Atlantiku na severu od Skotska a jižního Norska přes západní část Severního moře a kanálu La Manche až po jihozápadní Afriku. Nejhojněji se vyskytuje v okolí Biskajského zálivu. Máčka vekoskvrnná vyhledává klidná místa u dna se skalnatým podkladem nebo pískem v hloubce 20 – 60 m.

Potrava :

Aktivní je hlavně v noci, kdy i loví. Největší část potravy tvoří různí bezobratlí živočichové a malé rybky žijící u dna.

Popis :

Máčka hvězdnatá má dlouhé a velmi štíhlé tělo s velkou hlavou. Rypec je zaoblený. Oči jsou velké, oválné. Za hlavou je 5 žaberních štěrbin, první 4 jsou před prsními ploutvemi, poslední leží nad jejich základnou. Hřbetní ploutve jsou dvě, obě jsou posunuté dozadu. První je větší než druhá a leží na začátku druhé poloviny těla. Druhá leží přímo naproti stejně velké ploutvi řitní. Ocasní ploutev je dlouhá, spodní lalok je mnohem větší než horní, jeho poslední třetina je oddělena hlubokým zářezem. Zbarvení může být různé v závislosti na prostředí a stáří jedince. Hřbet je tmavě šedý, šedohnědý nebo červenohnědý s velkými tmavými kruhovými skvrnami se světlým středem. Břišní strana je bělavá bez skvrn. Mladé máčky mají na těle 5 – 6 tmavých příčných pruhů.

Rozmnožování :

Máčka velkoskvrnná je vejcorodá. Samice klade velké, 10 – 13 x 3 – 4 cm, velké schránky s vejci, které přichytí lepkavými vlákny na korály, chaluhy nebo hlouby. Asi po 9 měsících le z vajec líhnou mláďata dlouhá 10 – 16 cm. Ve Středozemním moři probíhá rozmnožování po celý rok, v chladnějších vodách v Atlantiku na sever od kanálu LA Manche probíhá rozmnožování jen v letních měsících.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena