Mnohozubec atlantský

Mnohozubec atlantský, Pseudotriakis microdon, False catshark - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e1/Pseudotriakis_microdon_1.jpg
Mnohozubec atlantský

Česky :

Mnohozubec atlantský

Latinsky :

Pseudotriakis microdon

Anglicky :

False catshark

Popsal :

Capello, 1867

Délka :

Samci dorůstají až 269 cm a samice až 295 cm.

Výskyt :

Mnohozubec atlantský se vyskytuje v západním Atlantiku ve státech New York a New Jersey (USA), též byl zaznamenán na Kubě a v Brazílii. Ve východním Atlantiku (Island, Francie, Portugalsko, Madeira, Azory, Senegal a Kapverdské ostrovy), v Indickém oceánu (v okolí atolu Aldabra a v západní Austrálii) a v Pacifiku (Japonsko, Tchaj-wan, Nový Zéland a Havajské ostrovy). Žije v hlubších vodách blízko dna v hloubkovém rozsahu 200 - 1500 m. Je líný, neaktivní. Polehává na dně či se vznáší v jeho blízkosti.

Potrava :

Loví malé hlubokomořské ryby a bezobratlé živočichy.

Popis :

Mnohozubec atlantský je jediným zástupcem čeledi mnohozubcovitých (Pseudotriakidae), která je blízce příbuzná máčkám. Dlouhé, štíhlé tělo má tmavé hnědošedé zbarvení. Tělo je měkké a vodnaté, čímž dosahuje přibližně stejné hustoty, jako má okolní mořská voda. Díky tomu se může mnohozubec atlantský bez větší námahy vznášet a polehávat na dně. Neobvykle velká první hřbetní ploutev má dlouhou základnu a je nízká, tvarem může připomínat lodní kýl. Druhá hřbetní ploutev má trojúhelníkovitý tvar. Spodní lalok ocasní ploutve je znatelně menší než horní. Oválné oči, podobné kočičím, jsou opatřeny pohyblivou membránou. Spirakula velká. Pouze občas je chycen rybáři. Zužitkuje se maso, ploutve nevalné kvality a chrupavka. Pro člověka je mnohozubec atlantský neškodný.

Rozmnožování :

Vejcoživorodý, v jednom vrhu rodí 2 - 4 mláďata, která měří 70 - 85 cm. Samice dosahují pohlavní zralosti, když dorostou délky 2,2 m, a samci 2 metry dlouzí.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 3

hd  - 31.07.2011 - 20:55:38
Já jsem ho viděl ve Středozemním moři 

ks  - 23.05.2011 - 11:12:53
neznam ale trochu jako ja 

kapybara  - 06.12.2009 - 21:01:15
tak ten je mi sympatickej - líný, neaktivní, polehává na dně - přesně jako já 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena