Ostroun obecný

Ostroun obecný, Squalus acanthias, Piked dogfish - http://fishbase.org/images/species/Sqaca_u3.jpg
Ostroun obecný
Ostroun obecný, Squalus acanthias, Piked dogfish - http://fishbase.org/images/species/Sqaca_u4.jpg
Ostroun obecný

Česky :

Ostroun obecný

Latinsky :

Squalus acanthias

Anglicky :

Piked dogfish

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Maximálně 1,6 m, samci jsou obvykle o něco menší než samice.

Teplota prostředí :

6 – 15 ºC

Výskyt :

Ostroun obecný obývá téměř celý Atlantik, na severu od jižního Grónska a Islandu přes Severní moře a kanál La Manche až po Maroko a Madeiru. V Baltském moři se vyskytuje jen vzácně. Také žije ve Středozemním a Černém moři. Vyhledává bahnité dno v mělčinách s tejně jako v hlubších vodách do hloubky až 1000 m. Velmi hojný žralok, žijící ve velkých hejnech. V jednom hejnu může být až 1000 ostrounů.

Potrava :

Různé ryby, nejčastěji sledi, tresky nebo jehlice, a bezobratlí živočichové (korýši a měkkýši).

Popis :

Dlouhé, velmi nízké, ale široké tělo s krátkým špičatým rypcem. Oči jsou velké, oválné, bez víček. Ústa jsou krátká, ale velmi široká, v obou čelistech jsou zuby namířeny šikmo dopředu. V horní čelisti je 24 – 28 zubů, v dolní je 22 – 24 zubů. Před velmi dlouhými a širokými prsními ploutvemi je 5 velmi krátkých žaberních otvorů. Hřbetní ploutve jsou dvě, první je větší, leží těsně za prsními ploutvemi, druhá je za břišními ploutvemi. Na předním okraji obou hřbetních ploutví je velký trn, u samců je delší než u samic. Řitní ploutev není vyvinuta. Na ocasním násadci je po obou stranách dlouhý kýl sahající až k břišním ploutvím. Ocasní ploutev má větší horní lalok, na spodní straně není zářez, jako to bývá u jiných žraloků. Hřbet je světle nebo tmavě šedý, či hnědý, boky jsou světlejší, břišní strana bělavá. U mladých žraloků jsou na hřbetě a bocích malé bílé skvrny, které v dospělosti mizí.

Rozmnožování :

Ostroun obecný je živorodý. Samice před porodem táhnou k pobřeží. V jednom vrhu je 4 – 8 mláďat dlouhých 20 – 33 cm. Samci pohlavně dospívají, když dorostou délky 60 – 80 cm, samice 75 – 90 cm. Dožívají se věku až 25 let.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 1

Smerl  - 13.10.2016 - 17:44:38
libový 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena