Pilonos vouskatý

Pilonos vouskatý, Pristiophorus cirratus, Longnose sawshark - http://annnimaux.oldiblog.com/sites/images/photos/250/photo_250117.jpg
Pilonos vouskatý

Česky :

Pilonos vouskatý

Latinsky :

Pristiophorus cirratus

Anglicky :

Longnose sawshark

Popsal :

Latham, 1794

Délka :

Max. 137 cm.

Výskyt :

Žije při pobřeží jižní Austrálie, od jihu Nového Jižního Walesu až po střední oblasti západní Austrálie. Preferuje hlubší vody šelfu a kontinentálního svahu. Hloubkový rozsah 40 až 310 m.

Potrava :

Loví malé rybky skrývající se na dně, které vyhledává pomocí svých vousků.

Popis :

Pilonos vouskatý má dlouhé, úzké a postupně zúžené rostrum (ozubený rypec), který zabírá 27 – 29 % celkové délky. Na rypci má pár vousků. Po stranách hlavy má pět párů žaberních štěrbin. Pilonos vouskatý je štíhlý a má lehce zploštělé tělo. Zbarvení tvoří tmavé pásky a hnědavé skvrny na světlém, žlutavě hnědém podkladu. První hřbetní ploutev začíná až za prsními ploutvemi. Potápěč se může setkat s pilonosem vouskatým, jak polehává na písčitém dně. Jsou plaší a nikterak nebezpeční, ale v případě pocitu ohrožení se mohou začít bránit pilovitými rypci. Zuby na rypci používají také k prohrabování usazenin na dně, aby vyplašil případnou kořist a úderem ji omráčil. Podle IUCN Red List je řazen mezi málo dotčené druhy.

Rozmnožování :

Vejcoživorodý, dospělé samice se rozmnožují každoročně či jednou za dva roky. V jednom vrhu má 3 – 22 mláďat o délce 27 až 37 cm. Po zhruba 12 měsících březosti rodí mláďata v mělkých vodách při pobřeží. Dožívá se 15 let.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 1

alenamisasuba  - 05.02.2011 - 12:16:11
jééé ten je roztomilej!!:)))kouká tak smutně... 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena