Piloun malozubý

Piloun malozubý, Pristis microdon, Largetooth Sawfish - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c9/Pristis_microdon_Senckenberg.jpg
Piloun malozubý

Česky :

Piloun malozubý

Latinsky :

Pristis microdon

Anglicky :

Largetooth Sawfish

Další názvy :

Piloun mikrodon

Popsal :

Latham, 1794

Délka :

Dorůstá délky 5 – 7 metrů.

Výskyt :

Vyskytuje se v indopacifické oblasti, v Africe a Americe. Obvykle je piloun malozubý obyvatelem estuárií (trychtýřové ústí do řeky) tropických řek, jejich toků a také sladkovodních jezer. Asijské a australské populace tohoto druhu žijí výhradně ve sladkých vodách, zatímco africké a americké obývají i moře.

Potrava :

K lovu používá piloun malozubý svůj rypec, kterým se rozhání ze strany na stranu v hejnech malých ryb, tvořících jeho potravu, které tak omračuje.

Popis :

Na rozdíl od většiny ostatních rejnoků mají pilouni jen málo vyvinutý disk a jejich ocas se podobá ocasu žraloků. Pilouny lze snadno zaměnit s pilonosy, kteří mají podobně stavěný rypec. Pilouni však mají žaberní štěrbiny umístěné spíše na spodní straně hlavy a jsou také znatelně větší. Patří vlastně mezi největší paryby, s jakými se lze na moři setkat. Má štíhlé, svalnaté tělo a většinou je zbarven žlutě až šedě. Populace pilounů byly ve dvacátém století nadměrným rybolovem a ničením jejich životního prostředí vážně zdecimovány. Piloun malozubý se proto řadí dle IUCN Red List mezi kriticky ohrožené druhy.

Rozmnožování :

Samice jsou ovoviviparní (vejcoživorodé), ve Střední Americe probíhá páření během léta ve sladkých vodách, kde zůstávají březí samice až do narození mláďat, což trvá přibližně 5 měsíců. V jednom vrhu bývá až 13 mláďat, která při narození měří okolo 75 cm. Samci využívají pilovitý rypec při vzájemných soubojích v období námluv.
© Alena HampeisováPočet komentářů k tomuto článku : 1

mamuša  - 17.01.2012 - 21:41:17
ten má ale krásný frňák!:))) 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena