Polorejnok křídlatý

Polorejnok křídlatý, Squatina squatina, Angelshark     - http://fishbase.org/images/species/Sqsqu_u0.jp
Polorejnok křídlatý
Polorejnok křídlatý, Squatina squatina, Angelshark     - http://www.marino-dive.com/photo/syasinkan/iop/image/101703.jpg
Polorejnok křídlatý
Polorejnok křídlatý, Squatina squatina, Angelshark     - http://www116.sakura.ne.jp/~sunset/seibutu.top/sakana.seibutu/kasuzame/P1010014.JPG
Polorejnok křídlatý

Česky :

Polorejnok křídlatý

Latinsky :

Squatina squatina

Anglicky :

Angelshark

Další názvy :

Mořský anděl, Orloun křídlatý

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Obvykle 90 – 120 cm, maximálně až 2,4 m.

Výskyt :

V Atlantiku na jihu od Kanárských ostrovů, přes kanál La Manche a jihozápadní část Severního moře až po sever Britských ostrovů, jižní Norsko, Skagerrak a Kattegat. Také žije ve Středozemním moři. V těchto oblastech vyhledává písčité nebo bahnité dno v blízkosti pobřeží do hloubky 100 m. Tento pomalý, rejnokům podobný žralok většinu dne leží na dně z části zahrabán do písku na dně.

Potrava :

Malé rybky žijící na dně, korýši a měkkýši.

Hmotnost :

Maximálně 80 kg.

Popis :

Přední část těla je plochá a velmi široká jako u rejnoků. Zadní část těla se spíš podobá žralokům, proto název polorejnok. Hlava je velmi široká se zaobleným rypcem. Oči jsou malé, bez víček, umístěny velmi daleko od sebe. V širokých ústech jsou zuby v obou čelistech, jsou velmi malé, trojhranné. Před prsními ploutvemi je 5 žaberních štěrbin. Prsní ploutve jsou velmi široké (nejširší místo těla), vypadají jako křídla, proto název křídlatý. Břišní ploutve jsou podobné prsním ale o mnoho menší. Za břišními ploutvemi jsou dvě malé hřbetní ploutve. Řitní ploutev není vyvinuta. Ocasní ploutev je velmi malá, větší je její spodní lalok. Hřbet je šedý, hnědý nebo zelený s tmavými skvrnami, nebo mramorovaný.

Rozmnožování :

Polorejnok křídlatý je živorodý. Před porodem na jaře nebo v létě připlouvá samice k pobřeží, kde rodí 7 – 25 asi 20 cm dlouhých mláďat.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena