Psohlav obecný

Psohlav obecný, Galeorhinus galeus, Tope shark - http://www.sharkinfo.ch/images/fs/g.galeus.jpg
Psohlav obecný
Psohlav obecný, Galeorhinus galeus, Tope shark - http://teampescasub.com/gallery2/albums/os-peixes/048_tub.sized.jpg
Psohlav obecný
Psohlav obecný, Galeorhinus galeus, Tope shark - http://www.7days.dk/images/Fish/Fishes/graahaj/graahaj_400.jpg
Psohlav obecný

Česky :

Psohlav obecný

Latinsky :

Galeorhinus galeus

Anglicky :

Tope shark

Další názvy :

Žralok hejnový, Žralok psí, Psohlav kalifornský

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Samec maximálně 1,9 m, samice až 2,3 m.

Výskyt :

Téměř v celém Atlantiku od jižního Norska přes Severní moře a kanál La Manche až po jižní Afriku. Na západ až k Americe. Jen v létě se vydává na sever až k Islandu a severnímu Norsku. Také v okolí Austrálie a Nového Zélandu. Středozemní moře. Ve všech oblastech výskytu je poměrně hojný. Žije nad štěrkovitým nebo písčitým dnem v hloubce 40 – 400 m.

Potrava :

Obvykle loví ryby žijící na dně, déle také korýše, měkkýše a ostrokožce a hlavonožce. Na otevřeném moři loví jen výjimečně.

Hmotnost :

Samci až 35 kg, samice až 70 kg.

Popis :

Dlouhé štíhlé tělo, s velmi mohutným špičatým rypcem. Velké oválné oči. Ústa jsou krátká, zuby jsou trojúhelníkové s pilovými hranami. Pět žaberních štěrbin, poslední dvě leží nad prsními ploutvemi. Dvě hřbetní ploutve, první je velká, leží asi v polovině těla, druhá je velmi malá, je posunuta dozadu k ploutvi ocasní. Řitní ploutev je velmi podobná druhé ploutvi hřbetní. Horní lalok ocasní ploutve míří šikmo vzhůru, spodní lalok je velký, asi v polovině má hluboký zářez. Prsní ploutve jsou dlouhé, zašpičatělé. Hřbet je jednobarevný, bronzově šedý, modrošedý nebo šedohnědý. Boky jsou světlejší, břišní strana je světle šedá nebo bílá.

Rozmnožování :

Psohlav obecný je vejcoživorodý. V létě před obdobím rozmnožování migruje i několik tisíc kilometrů do chladnějších vod. V jednom vrhu je 20 – 40 maximálně 52 mláďat dlouhých 30 – 35 cm. Mladí psohlavého pohlavně dospívají ve věku 8 – 10 let. Samičky se rozmnožování účastní jen jednou za 3 roky. Dožívají se věku až 50 let.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena