Rejnok středomořský

Rejnok středomořský, Raja asterias, Starry ray - http://sci.ege.edu.tr/~sukatar/Rajidae_dosyalar/image019.jpg
Rejnok středomořský

Česky :

Rejnok středomořský

Latinsky :

Raja asterias

Anglicky :

Starry ray

Popsal :

Delaroche, 1809

Délka :

Maximálně 70 cm.

Výskyt :

Rejnok středomořský žije jen ve středozemním moři, ale je velmi hojný. Na Jadranu je to nejhojnější druh rejnoka. Vyhledává písčité nebo bahnité dno v příbřežních oblastech do hloubky 70 m. Ve dne je zahrabán až po oči ve dně, v noci loví.

Potrava :

Malé rybky a korýši.

Popis :

Přední část těla je široká, má tvar kosočtverce. Rypec je krátký, tupý. Hřbet je pokryt drsnou kůží, od očí k první hřbetní ploutvi se táhne řada 60 – 70 trnů. Na ocasu je vedle této řady ještě po každé straně jedna řada menších trnů. Samci mají malé trny i na „křídlech“ a před očima. Ústní otvor na spodní straně těla je téměř rovný, vedle něj je na každé straně 5 žaberních štěrbin. V ústech je 34 – 44 zubů. Dvě hřbetní ploutve jsou velmi malé, leží na konci ocasu. Horní strana těla může být hnědá nebo olivově zelená až žlutavá s velkým množstvím malých tmavých teček a větších žlutavých skvrnek. Na každém „křídle“ je často velká tmavá skvrna se světlým lemem. Břišní strana je bílá s tmavými skvrnami a lemem.

Rozmnožování :

Rejnok středomořský je vejcorodý, Vaječné schránky jsou zelenohnědé asi 4 x 3 cm velké. Samice je klade po celý rok. Mladí rejnoci pohlavně dospívají při délce okolo 45 cm.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 2

maki  - 19.05.2009 - 18:09:49
tato strana je good fakt máte moji obdivu faktik 

maki  - 19.05.2009 - 18:09:49
tato strana je good fakt máte moji obdivu faktik 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena