Různozubec Francisův

Různozubec Francisův, Heterodontus francisci, Horn shark  - http://i71.photobucket.com/albums/i147/GhillieGuy/lahorn.jpg
Různozubec Francisův

Česky :

Různozubec Francisův

Latinsky :

Heterodontus francisci

Anglicky :

Horn shark

Popsal :

Girard, 1855

Délka :

Až 122 cm, většina dospělých jedinců však nepřesahuje 90 cm.

Teplota prostředí :

24 - 26 °C

Výskyt :

Vyskytuje se e východním Pacifiku od Kalifornie po Kalifornský záliv, pravděpodobně i v Ekvádoru a Peru. Dospělí se zdržují na skalnatém dně či v porostech chaluh a nejběžněji v hloubce 2 – 11 m. V průběhu zimy se stěhuje do hlubších vod. Dospívající jedinci žijí většinou v hloubce 40 – 150 m. Různozubece Francisova tak můžeme nalézt v hloubkovém rozsahu 2 – 150 m. V noci je aktivnější než ve dne.

Potrava :

Loví bentické živočichy (ježovky, červy, sasanky, kraby a také malé ryby). Nedospělý jedinci se živí měkčí potravou než dospělí.

Hmotnost :

Až 10 kg.

Popis :

Různozubec Francisův má krátkou a tupou hlavu s výraznými nadočnicovými oblouky. Obě hřbetní ploutve mají rohovitý trn, druhá je jen o kousek menší než první. Prsní ploutve jsou široké a svalnaté, slouží k pohybu na dně. Různozubec Francisův má světle šedé až hnědé zbarvení s tmavě hnědými skvrnami po celém těle a ploutvích. Jeho jsou různorodé, přední připomínají řezáky a ploché zadní zuby stoličky. Může se stát kořistí pro větší žraloky a ryby. Nemá žádný větší význam v komerčním rybolovu. Pokud ho neprovokujete, není nebezpečný.

Rozmnožování :

Vejcorodý. Vaječná pouzdra, o tvaru šroubu, klade v mělčině mezi 2 – 13 m. Vaječná pouzdra jsou zaklíněna ve skalních štěrbinách, což má ztížit potencionálnímu dravci jeho snadné ukořistění. Vývoj trvá 6 – 10 měsíců, doba závisí na teplotě vody. Mláďata měří po vylíhnutí 15 – 16 cm. Samci dosahují pohlavní zralosti o délce 58 – 71 cm, samice větší jak 58 cm.

Chov :

Je oblíbeným chovancem akvárií. Doporučená velikost akvária je 5 000 litrů.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena