Světloun drobný

Světloun drobný, Squaliolus laticaudus, Spined pygmy shark - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dc/Spined_pygmy_shark_nmfs.jpg
Světloun drobný

Česky :

Světloun drobný

Latinsky :

Squaliolus laticaudus

Anglicky :

Spined pygmy shark

Další názvy :

Žralok trpasličí

Popsal :

Smith & Radcliffe, 1912

Délka :

Jeden z nejmenších žraloků. Samci dorůstají až 23 cm a samice 25 cm.

Výskyt :

Světloun drobný žije ve všech oceánech mírného až tropického pásma. Obývá volné vody v blízkosti kontinentů a ostrovů, ovšem v šelfových mořích jen zřídka. Vyskytuje se v hloubkovém rozsahu 200 - 1200 m. Jakožto hlubinný žralok podniká za každého soumraku vertikální migraci za potravou, směrem k hladině. Za svítání se opět vrací do hlubin. Těžištěm jeho výskytu jsou v západní Atlantiku Bermudy, jižní Brazílie a severní Argentina, ve východním Atlantiku Franci a Madeira, v Indickém oceánu Somálsko a v Pacifiku Japonsko, Taiwan a Filipíny.

Potrava :

V noci loví olihně, krevety a ryby.

Popis :

Tmavé tělo světlouna drobného má doutníkovitý tvar. Spodní strana těla je poseta množství fotofor, sloužících k ochrannému roztříštění obrysu těla. Hlava podlouhlá a tupá. Za očima výrazně velká spirakula. zuby horní čelisti jsou úzké a malé, v dolní čelisti větší. Ploutve mají charakteristické světlé okraje. Trn má, stejně jako jeho jediný příbuzný z rodu Squaliolus světloun tajvanský (Squaliolus aliae), pouze před první hřbetní ploutví, která začíná až za prsními ploutvemi. Řitní ploutev nemá jako ostatní světlouni. Ocasní ploutev pádlovitě symetrická. Světloun drobný není člověku nebezpečný. IUCN Red List ho řadí mezi málo dotčené druhy.

Rozmnožování :

Vejcoživorodý. Samci dosahují pohlavní dospělosti v délce 15 cm, samice 17 - 20 cm dlouhé.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 1

Lo  - 18.01.2012 - 16:55:54
je nádherný!!.) 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena