Světloun dvojtrnný

Světloun dvojtrnný, Euprotomicrus bispinatus, Pygmy shark - http://128.128.175.211/fedora/get/data:16164/LocalImage
Světloun dvojtrnný

Česky :

Světloun dvojtrnný

Latinsky :

Euprotomicrus bispinatus

Anglicky :

Pygmy shark

Další názvy :

Světloun průsvitný

Popsal :

Quoy & Gaimard, 1824

Délka :

Samice dorůstají délky max. 27 cm a samci max. 22 cm.

Výskyt :

Obývá otevřené oceány mírného a tropického pásma. Během dne se pravděpodobně ukrývá v hlubokých vodách a v noci putuje k hladině. Za úsvitu se vrací opět do větších hloubek. Jeho celkový hloubkový rozsah, v kterém se může nacházet, je 0 až 1800 m.

Potrava :

Světloun dvojtrnný podniká každý den vertikální migraci, kdy následuje svou potravu, kterou tvoří hlubinní korýši, olihně a kostnaté ryby. Tito živočichové se každou noc, kdy jim hrozí menší nebezpečí, vydávají nasytit planktonem k hladině.

Popis :

Tělo světlouna dvojtrnného má doutníkovitý tvar s velkou zaoblenou hlavou a tlamou umístěnou výrazně dozadu. Od ostatních světlounů ho liší absence trnů před hřbetními ploutvemi. Hřbetní ploutve jsou nepatrné a posunuté spíše na záď těla. Zbarvení celého těla je tmavé. Na spodní části těla má světelné orgány, které mu setřou obrysy těla viditelné zdola a také mohou plnit i jistou funkci při hledání partnera. Se svojí délkou se světloun dvojtrnný řadí mezi nejmenší známé žraloky světa, kterým pravděpodobně vévodí světloun Perryho (Etmopterus perryi) s délkou okolo 20 cm. Pro člověka není nebezpečný. IUCN Red List ho řadí mezi málo dotčené druhy.

Rozmnožování :

Vejcoživorodý, v jednom vrhu rodí okolo 8 mláďat o délce 6 - 10 cm.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena