Trnucha modroskvrnná

Trnucha modroskvrnná, Taeniura lymma, Bluespotted ribbontail ray
Trnucha modroskvrnná
Trnucha modroskvrnná, Taeniura lymma, Bluespotted ribbontail ray
Trnucha modroskvrnná

Česky :

Trnucha modroskvrnná

Latinsky :

Taeniura lymma

Anglicky :

Bluespotted ribbontail ray

Další názvy :

Trnucha lemovaná, trnucha ozdobná

Popsal :

Forsskål, 1775

Délka :

Max. 2 m.

Výskyt :

Indický a Tichý oceán (od Rudého moře a východní Afriky až po Šalamounovy ostrovy, na severu po jižní Japonsko a na jihu po severní Austrálii).

Potrava :

Měkkýši, červi, krevety a krabi.

Hmotnost :

Až 30 kg.

Popis :

Trnucha modroskvrnná, jedna z nejkrásnějších trnuch s charakteristickým a dobře poznatelným zbarvením, má na oválném těle světle modré skvrny, které doplňuje zelenohnědý až žlutý či olivově zelený hřbet, břišní strana bílá. Podél zužujícího se silného ocasu vykukují modré pruhy. Pokud je ocas nepoškozený, má širokou spodní ocasní rýhu až po špičku ocasu. Přední část těla trnuchy modroskvrnné je oblá. Tělo má široce zaoblené vnější rohy, tedy křídla, dále je bez ostnů, ale v dospělosti s drobnými plochými zubovitými výrůstky podél středové části hřbetu. Na ocase nalezneme 1–2 středně velké trny, které jsou jedovaté. Pestré zbarvení má právě na jedovatost upozorňovat ostatní predátory, proti kterým by je neváhala trnucha použít. Oblíbeným prostředím trnuchy modroskvrnné, kde se ráda zdržuje, je okolí korálových útesů. V době přílivu vyhledává ve skupinách mělčí písčité oblasti, kde hledá potravu, a za odlivu se rozprchnou a jdou si vyhledat skrýše v jeskyních a pod převisy. Někdy se může stát, že na trnuchu šlápneme, neboť se občas zahrabe do písku. V takovém případě může člověk utržit bodnutí jedovatým ostnem a musí okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. IUCN Red List ji řadí mezi blízce ohrožené druhy.

Rozmnožování :

Živorodá, v jednom vrhu rodí 3 až 7 mláďat.

Chov :

Trnucha modroskvrnná je chována v akváriích, jedná se však o náročný druh. V zajetí se většinou nedaří obstarat tomuto rejnokovi dostatečné podmínky simulující přirozené prostředí.
© Jan Šebík



Počet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena