Wobegong indonéský

Wobegong indonéský, Orectolobus dasypogon, Tasselled wobbegong - http://www.daveharasti.com/articles/speciesspotlight/images/Tasselled_Wobbegong.jpg
Wobegong indonéský

Česky :

Wobegong indonéský

Latinsky :

Orectolobus dasypogon

Anglicky :

Tasselled wobbegong

Další názvy :

Wobegong střapatý

Popsal :

Bleeker, 1867

Délka :

Až 125 cm.

Výskyt :

Obývá západní Pacifik od východní Indonésie, přes Papuu-Novou Guineu, až k severní Austrálii. Žije na korálovém či skalnatém útesu do hloubky 40 m, kde se během dne skrývá. V noci se vydává aktivně hledat kořist.

Potrava :

Živí se menšími rybami žijícími při dně a bentickými bezobratlými.

Popis :

Wobegong indonéský má protáhlé zploštělé tělo s tlamou umístěnou před očima. Obě hřbetní ploutve podobné velikosti leží na zadní části těla. Široké krátké prsní a břišní ploutve slouží k pohybu po dně útesů. Horní čelist je lemována nespočtem rozvětvených kožních laloků. Dolní čelist je vybavena dvěma řadami a horní třemi řadami ostrých, jehlovitých zubů, určených k chytání ryb. Hřbet má zajímavou kresbu na šedém či hnědém podkladu, břicho bílé. Sám se může stát potravou pro větší ryby či mořské savce. Pro člověka není nikterak nebezpečný, k útoku však může dojít, pokud je vyprovokován, ať už taháním za ocas nebo nechtěným šlápnutím. Jsou zaznamenány i případy nevyprovokovaných útoků. Může být loven pro svou atraktivní kůži. V USA bývá často držen v akváriu. IUCN Red List ho řadí mezi téměř ohrožené druhy.

Rozmnožování :

Vejcoživorodý, v jednom vrhu rodí až 20 mláďat o velikosti okolo 20 cm.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena