Wobegong queenslandský

Wobegong queenslandský, Orectolobus ornatus, Ornate wobbegong - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bc/Orectolobus_ornatus_(juvenile).jpg/800px-Orectolobus_ornatus_(juvenile).jpg
Wobegong queenslandský
Wobegong queenslandský, Orectolobus ornatus, Ornate wobbegong - http://www.scuba-equipment-usa.com/marine/SEP04/images/Orectolobus_ornatus.jpg
Wobegong queenslandský

Česky :

Wobegong queenslandský

Latinsky :

Orectolobus ornatus

Anglicky :

Ornate wobbegong

Další názvy :

Wobegong qweenslandský

Popsal :

De Vis, 1883

Délka :

Dorůstá až 2,9 m, průměrně 2 až 2,5 m.

Teplota prostředí :

22 až 26 °C

Výskyt :

Západní část Tichého oceánu : Indonésie, Papua-Nová Guinea a celá Austrálie. Nejradéji má zátoky, řasami pokryté skalnaté oblasti a korálové útesy v hloubkovém rozsahu 0 - 100 m. Během dne se často zdržuje u dna, naopak v noci hledá aktivně kořist.

Potrava :

Krevety, korýši, sépie, menší ryby. Při lovu spoléhá na své maskované zbarvení, které má potencionální kořist klamat. Ta se pak dostane do dostatečné blízkosti. Když už je na dosah, wobegong queenslandský rychle otevře tlamu, kořist překvapí a následně ji celou polyká.

Popis :

Wobegong queenslandský má zploštělé tělo, od hlavy ke kořeni ocasu široké, pak se zužuje v úzký ocas. Zbarvení hřbetu tvoří zlatavé až hnědé vzory, které jsou černě olemované. Břicho bledé. Po obou stranách hlavy má pět až šest kožních záhybů. Oči oválné. U každé z nozder má jednoduchý vousek, který je na zadní straně nozdry propojen s tlamou. Zuby jsou dlouhé a tenké, dokonale přizpůsobené pro lov menších ryb. Na rozdíl od wobegongů rodu Eucrossorhinus nemá kožní přívěšky na bradě či spodní čelisti. Má dvě velké trojúhelníkovité hřbetní ploutve podobné velikosti. Kulatá ocasní ploutev vypadá jako spodní lalok ocasní ploutve. Někdy se může zaměnit s wobegongem skvrnitým (Orectolobus maculatus, Bonnaterre, 1788). Větší ryby či mořští savci jsou potencionálním nepřítelem wobegonga queenslandského. Maso má malou hodnotu, avšak kůže je užívána díky svému atraktivnímu zbarvení a nepoddajnosti. Když je vyprovokován (např. díky jeho dokonalému maskování na něho můžeme šlápnout), může být nebezpečný. Proto by měli být potápěči v oblastech výskytu wobegonga queenslandského na pozoru. Podle IUCN je zařazen do kategorie téměř ohrožený.

Rozmnožování :

Vejcoživorodý, v jednom vrhu rodí až 12 mláďat o délce 20 cm. Pohlavní zralosti dosahuje při délce zhruba 1,8 m.

Chov :

Doporučuje se akvárium o objemu 200 000 l.
© Jan Šebík



Počet komentářů k tomuto článku : 1

Taurok  - 26.05.2008 - 14:43:49
Musím přiznat že má skvělé maskování! 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena