Žralok bělocípý

Žralok bělocípý, Carcharhinus albimarginatus, Silvertip shark - http://www.e-voyageur.com/forum/album_picm.php?pic_id=40
Žralok bělocípý

Česky :

Žralok bělocípý

Latinsky :

Carcharhinus albimarginatus

Anglicky :

Silvertip shark

Další názvy :

Žralok stříbrocípý, žralok bělokrajný

Popsal :

Rüppell, 1837

Délka :

Až 300 cm.

Výskyt :

Obývá západní Indický oceán (Rudé moře, východní Afrika, včetně Madagaskaru, Seychelských ostrovů, Mauritiu a Chagos Archipelago), západní Pacifik (od jižního Japonska po severní Austrálii a Francouzskou Polynésii), východní Pacifik (od Kalifornského zálivu přes Mexiko ke Kolumbii, včetně ostrovů Galapág a Revillagigedo). Preferuje pobyt v blízkosti pobřežní ostrovů, korálových útesů a stěn, můžeme ho najít i v lagunách. Mladí jedinci žijí v mělčích vodách, blíže břehu. Žralok bělocípý se vyskytuje v hloubce až 800 m.

Potrava :

Jeho jídelníček tvoří převážně ryby (např. pyskouni, tuňáci, letouni, menší žraloci), ale nepohrdne ani chobotnicemi.

Hmotnost :

Až 162,2 kg.

Popis :

Žralok bělocípý je velký a štíhlý se široce zakulaceným rypcem. Oči velké. Své jméno dostal podle nápadných bílých okrajů, které ho charakterizují na každé ploutvi. První hřbetní ploutev je velká a zaoblená. Prsní ploutve má úzké a zašpičatělé. Tělo má svrchu tmavě šedé až šedohnědé, zbarvení se postupně mění v bílé na břiše. Žralok bělocípý má v každé čelisti 12 – 14 trojúhelníkovitých zubů. Horní zuby jsou široké, ostré, silně zoubkované a šikmo nakloněné, spodní zuby zašpičatělé a pilovité. Nedospělý jedinci mohou být potencionální kořistí pro velké masožravé ryby a žraloky. Pokusy dokázaly, že žralok bělocípý je lákán nízkofrekvenčními zvuky, které mu nejspíše připomínají zvuky vydávané poraněnou rybou, a tedy i snadnou kořistí. Kvůli své velikosti a agresivitě je potencionálně nebezpečný. Pravděpodobně je cílem rybářů v místech výskytu.

Rozmnožování :

Živorodý, v jednom vrhu rodí až 11 mláďat, obvykle však 5 – 6. Při narození měří 50 – 68 cm. Březost trvá 12 měsíců a mláďata se narodí v létě. Pohlavní zralosti dosahuje žralok bělocípý o délce 1,6 – 1,9 m. Mladí jedinci žijí na mělčích místech a živí se malými rybami. Postupem věku se stěhují do hlubších vod.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena