Žralok černoploutvý

Žralok černoploutvý, Carcharhinus melanopterus, Blacktip reef shark - http://www.chez.com/fins/image/requinpointesnoires.jpg
Žralok černoploutvý
Žralok černoploutvý, Carcharhinus melanopterus, Blacktip reef shark - http://64.95.130.5/FishWatcher/Photos/Carcharhinus_Melanopterus.jpg
Žralok černoploutvý

Česky :

Žralok černoploutvý

Latinsky :

Carcharhinus melanopterus

Anglicky :

Blacktip reef shark

Další názvy :

Žralok černocípý

Popsal :

Quoy and Gaimard, 1824

Délka :

Až 200 cm.

Teplota prostředí :

24 °C – 26 °C

Výskyt :

V tropických a subtropických mořích : Indopacifik (od Rudého moře a východní Afriky po Havajské ostrovy a Tuamoto), Suezským průplavem proniká i do východního Středomoří. Žralok černoploutvý se žralokem lagunovým (Triaenodon obesus) a spanilým (Carcharhinus amblyrhynchos) řadí mezi nejběžnější útesové žraloky v Tichém oceánu, můžeme ho také nalézt v mělčích lagunách, kde se často nachází v hloubce 30 m, dále v mangrovech či dokonce v sladké vodě, avšak nikdy ve větší vzdálenosti od moře. Můžeme ho pozorovat i při brodění či šnorchlování v lagunách. Většinou ho prozradí vyčnívající hřbetní ploutev, avšak pozor, jsou známy vzácné případy, při kterých byl člověk kousnut do nohy. Příčinou bylo pravděpodobně šplouchání způsobené broděním, které přilákalo žraloka černoploutvého. Mladí jedinci preferují ploché útesy do hloubky tří metrů, dospělci žijí v hloubkovém rozsahu 20 až 75 m.

Potrava :

Loví převážně malé ryby, ale nepohrdne ani korýši, měkkýši či hlavonožci.

Hmotnost :

Max. 24 kg.

Popis :

Žralok černoploutvý se od velmi podobného žraloka černocípého (Carcharhinus limbatus) liší menší velikostí, výraznějšími černými znaky na ploutvích a tím, že nežije ve volném oceánu. Žralok černoploutvý má dvě hřbetní ploutve, druhá relativně velká, kulatý čenich a oválné oči. Všechny ploutve s černými nebo tmavě hnědými cípy. Hřbet má béžové, nahnědlé až hnědé zbarvení, břicho bílé. Horní zuby jsou úzké s křivou špičkou, spodní jsou také úzké, ale okraje jsou zoubkované. Horní čelist má 23 až 28 zubů, dolní 21 až 28. Žije sám či v menších skupinkách. Občas zaútočí na harpunované ryby a často se zvědavě pohybuje okolo potápěčů. Žralok černoploutvý však není agresivní. Od roku 1959 je známo 11 nevyprovokovaných útoků na člověka. Kromě lidí ho může ohrozit větší žralok či velká ryba. Maso se prodává čerstvé (nakrájené), suché, slané, uzené či zmražené. Ploutve jsou vzácnou ingrediencí do polévek. Játra jsou zdrojem oleje. Podle IUCN je téměř ohrožený.

Rozmnožování :

Živorodý, v jednom vrhu rodí 2 až 4 mláďata o délce 33 – 52 cm. Březost trvá 16 měsíců.

Chov :

Jde o malý, otužilý druh, pro což je také oblíben. Často bývá chytán v centrálním Pacifiku v okolí Vánočních ostrovů. V zajetí se příliš nerozmnožuje. U nás ho chová ZOO Olomouc v akváriu o objemu 16 000 litrů mořské vody, avšak optimální je akvárium o objemu 100 000 l. V akváriu by neměla chybět napodobenina korálového útesu, na který je žralok černoploutvý zvyklý.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 2

Šárka  - 14.07.2011 - 10:04:49
Tyto žraloky chová i zoo v Hodoníně v nádrži o objemu 20000 litrů.  

xx  - 21.01.2011 - 20:02:07
kolik let se průměrně tito žraloci dožijí?  
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena