Žralok černý

Žralok černý, Etmopterus spinax, Velvet belly lantern shark - http://fishbase.org/images/species/Etspi_u1.jpg
Žralok černý
Žralok černý, Etmopterus spinax, Velvet belly lantern shark - http://www.seawater.no/fauna/Fisk/images/CRW_8545.jpg
Žralok černý

Česky :

Žralok černý

Latinsky :

Etmopterus spinax

Anglicky :

Velvet belly lantern shark

Další názvy :

Světloun trnitý, Ježinník černý, Ostroun černý

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Ve Středozemním moři dorůstá délky jen okolo 50 cm, v Atlantiku až 90 cm, přesto je žralok černý nejmenší žralok severního Atlantiku.

Výskyt :

Žralok černý žije ve velké části Atlantiku, na severu od severního Norska a Islandu přes Severní moře a kanál La Manche až po Senegal. Také žije ve Středozemním moři, v Jaderském moři je vzácný. Většinou se zdržuje ve velkých hloubkách 200 – 500 m, maximálně 2000 m, v chladných vodách na severu jen v hloubce 70 – 90 m. K hladině se vydává jen vyjímána v noci.

Potrava :

Ryby, sépie, garnáti.

Popis :

Dlouhé štíhlé tělo s dlouhým rypcem. Hlava je velká, velmi vysoká. Oči jsou velké, bez víček. Ústa jsou velmi malá. V horní čelisti je 27 – 31 zubů, tyto zuby mají 5 hrotů, jeden velký uprostřed a na každé straně 2 menší. V dolní čelisti je 36 – 40 trojúhelníkovitých zubů, s jedním hrotem. Tyto zuby jsou namířeny šikmo dopředu. Před velmi malými prsními ploutvemi je 5 krátkých žaberních otvorů. Hřbetní ploutve jsou dvě, první je menší, začíná za prsními ploutvemi. Druhá hřbetní ploutev leží za břišními ploutvemi. Na přední hraně obou hřbetních ploutví je velký trn. Řitní ploutev není vyvinuta. Ocasní ploutev má větší horní lalok, na jeho spodní straně je velký zářez. Zadní hrana všech ploutví je roztřepená. Nápadným poznávacím znakem je sametový vzhled kůže. Hřbet a boky jsou čokoládově hnědé nebo černé, břišní strana je jen o málo světlejší. Ústní dutina je tmavá. Ocasní ploutev má u mladých jedinců hnědý lem. Na břišní straně jsou malé svítící orgány vyzařující zelené nebo modré světlo.

Rozmnožování :

Žralok černý je živorodý, V letních měsících samička rodí 15 – 20 mláďat dlouhých okolo 10 cm.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 1

Baníček  - 10.03.2009 - 15:07:14
Sigma 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena