Žralok Cookeův

Žralok Cookeův, Echinorhinus cookei, Prickly shark - http://www.darissimo.com/squali/immagini/foto/prickly.jpg
Žralok Cookeův

Česky :

Žralok Cookeův

Latinsky :

Echinorhinus cookei

Anglicky :

Prickly shark

Popsal :

Pietschmann, 1928

Délka :

Max. 400 cm.

Výskyt :

Západní Pacifik : od Japonska, přes Tchaj - wan, Palau, až po jižní Austrálii a Nový Zéland. Východní Pacifik : od pobřeží Ameriky po Havaj. Hloubkový rozsah 11 až 1100 m, obvykle se vyskytuje v hloubce přes 70 m. Obývá šelfy a vrchní části kontinentálních svahů kolem pevnin a větších ostrovů. Bývá pozorován jen zřídka, výjimku tvoří úlovky komerčních rybářů.

Potrava :

Pravděpodobným způsobem lovu žraloka Cookeova je nasávání kořisti ze dna, toho může dosáhnout díky velkému jícnu a malým ústům. Loví převážně kraby a hlavonožce, ale nepohrdne ani menšími rybami (např. sledi, platýsi) či mladými žraloky (např. šedými) a jejich vaječnými pouzdry.

Hmotnost :

I přes 220 kg.

Popis :

Žralok Cookeův má kůži pokrytou trny. Tělo krátké a zavalité, hlava lehce zploštělá. Za očima, před prvním z pěti párů žeberních štěrbin, malá mirakula. Dvě hřbetní ploutve bez vyvinutých trnů jsou až na zádi nad břišními ploutvemi. Řitní ploutev chybí. Zbarvení žraloka Cookeova je šedavě hnědé, okolo tlamy a na spodní straně rypce bílé. Plakoidní šupiny nepravidelně rozmístěny po celém těle. Lidem je neškodný. Podle IUCN Red List je řazen mezi druhy blízké ohrožení.

Rozmnožování :

Vejcoživorodý, v jednom vrhu rodí až 24 mláďat (podle jiných zdrojů až 114), o délce 40 – 45 cm. Samice dosahují pohlavní zralosti v délce 2,5 až 3 m.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 2

Lo  - 18.01.2012 - 01:38:46
uplně mě zarazilo, jací primitivové to tady komentují 

helenaplechacova@centrum.cz  - 02.01.2008 - 13:10:31
mno mohlo by to bejt kratsi a strucnejsi 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena