Žralok ganžský

Žralok ganžský, Glyphis Gangeticus, Ganges shark - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/60/Carcharias_gangeticus_by_muller_and_henle.png
Žralok ganžský

Česky :

Žralok ganžský

Latinsky :

Glyphis Gangeticus

Anglicky :

Ganges shark

Popsal :

Müller a Henle, 1839

Délka :

Max. 2 m, obvykle okolo 178 cm

Výskyt :

Málo znám. Obyvatel sladkých pobřežních vod a řek. Je pozorován v řekách Ganga a Hugli (západní rameno řeky Ganga). Západní Bengálsko, Indie a pravděpodobně i v oblasti Karáčí a Pakistánu.

Potrava :

Hlavně malé ryby.

Hmotnost :

200 kg

Popis :

Žralok ganžský má dosti podsadité tělo šedého až hnědavého zbarvení odpovídající okolnímu životnímu prostředí. Vzácný žralok s široce zaobleným, krátkým rypcem. Malé oči, nejspíše přizpůsobené do zakalených vod se špatnou viditelností, obvyklou pro velké tropické řeky. Zuby horní čelisti jsou vysoké, široké, trojúhelníkového tvaru a k vrcholu zoubkované. Spodní přední zuby s dlouhými a zahnutými hrbolky. První hřbetní ploutev asi dvojnásobně veliká oproti druhé, její báze začíná zhruba v první třetině velkých srpovitých prsních ploutví. Ocasní ploutev u dospělých jedinců měří zhruba 30 cm, horní lalok podstatně delší než spodní. Řitní ploutev menší než druhá hřbetní. Hřbetní, řitní i břišní ploutve mají na levém konci báze podlouhlý volný cíp. Velmi často zaměňován se žralokem bělavým (Carcharhinus leucas), který také plave proti proudu řeky Gangy (svědci útoků mnohdy nedokáží oba druhy rozlišit). Žralok ganžský je potencionálně nebezpečný vzhledem k jeho velikosti a nebezpečným zubům, avšak jeho pověst, jakožto "lidožrouta", je stále neprověřená. IUCN Red List řadí žraloka ganžského mezi kriticky ohrožené druhy.

Rozmnožování :

Žralok ganžský je pravděpodobně živorodý. Právě narozená mláďata dosahují délky 56 - 61 cm.
© Alena HampeisováPočet komentářů k tomuto článku : 1

mamuša  - 17.01.2012 - 21:37:29
tak toho bych se už lekla,potkat ho v řece... 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena