Žralok hedvábný

Žralok hedvábný, Carcharhinus falciformis, Silky shark - http://www.stranypotapecske.cz/teorie/zraloci07.jpg
Žralok hedvábný
Žralok hedvábný, Carcharhinus falciformis, Silky shark - http://www.haiwelt.de/haie/bilder/Carcharhinus_falciformis_01.jpg
Žralok hedvábný

Česky :

Žralok hedvábný

Latinsky :

Carcharhinus falciformis

Anglicky :

Silky shark

Popsal :

Müller and Henle, 1839

Délka :

Až 350 cm.

Teplota prostředí :

Preferuje teplejší vodu, zhruba 23 °C.

Výskyt :

Obývá západní Atlantik od Massachusetts, USA po jižní Brazílii (včetně Mexického zálivu a Karibiku), východní Atlantik od Španělska po severní Angolu, v Indickém oceánu (Rudé moře, od Tanzanie po Mosambik, včetně Madagaskaru a souostroví Komory, dále na Maledivách, Srí Lance a v západní Austrálii), v západním Pacifiku od Číny k Novému Zélandu, včetně Havajských ostrovů a na východě od Kalifornské zátoky a Mexika k Peru. Žralok hedvábný je velmi stěhovavý druh. Najdeme ho na volném moři v blízkosti pevnin, méně i v blízkosti pobřeží. Obvykle se zdržuje v rozmezí 18 – 500 m, ale byl již zaznamenán i v hloubce 4000 metrů. Je známo, že vytváří hejna, rozdělená podle pohlaví a věku, přičemž mladí se zdržují blíže pobřeží a často je jejich výskyt spojen s hejnem tuňáků.

Potrava :

Živí se nejrůznějšími druhy ryb, jako jsou makrely, tuňáci, parmice, ale nevynechá ani korýše a olihně.

Hmotnost :

Max. 346 kg.

Popis :

Žralok hedvábný je velký, štíhlý s dlouhým, zakulaceným rypcem. Oči velké. Horní čelist vyzbrojena velkými, trojúhelníkovitými, pilovitými zuby, v dolní čelisti jsou vysoké a hladké zuby s úzkým hrotem. Plakoidní šupiny jsou malé a tvoří hladké, jakoby hedvábné tělo, odtud má i své jméno. Vrchní část těla je tmavě šedá až černá, spodek bělavý. Na hřbetě má úzký hřeben. Druhá hřbetní ploutev mnohem menší než první, zadní okraj je protažený v nápadný cíp. Prsní ploutve jsou úzké a dlouhé s tmavými cípy. Žralok hedvábný patří komerčně lovené žraloky. Užití nachází ploutve na žraločí polévku, maso čerstvé i sušené, játra na olej a kůže. Velkého podílu na lovu dosahuje na Maledivách a Srí Lance. Loví ho též sportovní rybáři. Považuje se za potencionálně nebezpečného pro lidi, zvláště kvůli jeho velikosti. IUCN Red List ho řadí mezi téměř ohrožené druhy, díky jeho dlouhé březosti, malému množství potomků, pomalému růstu, lovu a nedostatečnému množství dat o jeho populaci.

Rozmnožování :

Živorodý, v jednom vrhu rodí obvykle 2 – 14 mláďat o délce 70 – 87 cm. Březost trvá asi 12 měsíců. První měsíce tráví u útesu a při první zimě se vydává na otevřený oceán. Samci jsou pohlavně zralý v 215 – 230 cm (9 – 10 letech) a samice v 230 – 245 cm (12 letech), údaje se mohou v různých oblastech lišit. Dožívají se až 25 let.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena