Žralok karibský

Žralok karibský, Rhizoprionodon porosus, Caribbean sharpnose shark - http://www.discoverlife.org/IM/I_RR/0000/320/Carcharhinus,I_RR62.jpg
Žralok karibský
Žralok karibský, Rhizoprionodon porosus, Caribbean sharpnose shark - http://www.flmnh.ufl.edu/fish/gallery/descript/csharpnose/atlsharpnose.JPG
Žralok karibský

Česky :

Žralok karibský

Latinsky :

Rhizoprionodon porosus

Anglicky :

Caribbean sharpnose shark

Popsal :

Poey, 1861

Délka :

Max. 110 cm, průměrně dosahuje velikosti 80 cm.

Výskyt :

Žralok karibský obývá vody západního Atlantiku od Karibiku a Baham až po jižní Uruguay. Byl zaznamenán i v hloubce okolo 500 metrů, obvykle se však vyskytuje do hloubky sta metrů. Žije převážně v zátokách, ústích řek, při korálových útesech a porostů chaluh. Je schopen pobývat i v místech se sníženou salinitou.

Potrava :

Žralok karibský má velice široký apetit. Loví malé kostnaté ryby, krevety, chobotnice a jiné mořské bezobratlé.

Popis :

Žralok karibský má šedohnědý hřbet a bílou břišní stranu. Štíhlé tělo s protáhlým zakulaceným rypcem velkýma očima. První hřbetní ploutev začíná nad bází prsních ploutví. Druhá hřbetní ploutev je mnohem menší než první a rozkládá se zhruba nad řitní ploutví. Okraje ploutví jsou bílé. V dolní i horní čelisti má 24 trojúhelníkovitých zubů. Žralok karibský se podobá žraloku kanadskému (Rhizoprionodon terraenovae), od kterého ho však odlišuje vyšší počet obratlů. Zejména mladí jedinci se mohou stát kořistí pro větší žraloky. Je loven místními i komerčními rybáři jak pro maso, tak i na výrobu rybí moučky. Pro člověka není nebezpečný, zejména díky jeho rozměrům. Člověku se vyhýbá. Může být držen v akváriu. IUCN Red List ho řadí mezi málo dotčené druhy.

Rozmnožování :

Živorodý, v jednom vrhu rodí 2 - 6 mláďat, které měří 31 - 39 cm. Mláďata se rodí na jaře a v časném létě. Samice je březí 10 až 11 měsíců. Samci dosahují pohlavní dospělosti o délce 65 až 70 cm a samice 65 cm dlouhé. Žralok karibský se dožívá až 14 let.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 1

sakuti  - 10.11.2010 - 10:34:07
tenje krasnej 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena