Žralok krátkoploutvý

Žralok krátkoploutvý, Carcharhinus brevipinna, Spinner shark - http://marinebio.org/species.asp?id=492
Žralok krátkoploutvý
Žralok krátkoploutvý, Carcharhinus brevipinna, Spinner shark - http://www.gulfsportfishing.com/
Žralok krátkoploutvý

Česky :

Žralok krátkoploutvý

Latinsky :

Carcharhinus brevipinna

Anglicky :

Spinner shark

Další názvy :

Žralok tkadlec, Žralok černoploutvý rifový

Popsal :

Müller & Henle, 1839

Délka :

Max. velikost 2,8 m. Po dosažení pohlavní zralosti měří samci 1,59-2,03 m, samice 1,7-2,0 m.

Výskyt :

Pobřežní a pelagický(vztahující se k hloubce moře). Pobřežní a hlubší vody Atlantiku, Indického oceánu a západního Pacifiku.

Potrava :

Přijímá potravu jako všichni žraloci, přičemž se vyznačuje velive zvláštním způsobem lovu; proplouvá s rozevřenou tlamou velmi rychle hejny malých rybek, vlní se podle své podélné osy a chňape kolem sebe. Svůj lov zakončuje tím, že vyskakuje z vody. Jeho přirozenou potravou jsou sardinky, sledi, tuňáci, ale i menší žraloci a rejnoci.

Hmotnost :

56 kg a více

Popis :

Žralok krátkoploutvý je typický představitel žralounů. Je světle šedý, s jemnou postraní bílou čárou. Černé špičky ploutví zvláště u mladých jedinců. Prsní ploutve pomáhají žralokovi udržovat rovnováhu ve vodě a působí jako kormidlo, zatímco břišní ploutev působí jako stabilizátor, aby se žralok nepřevrátil. Tlama je na spodní straně dlouhého a špičatého rypce. Horní čelist, 16 zubů, spodní, 15. Malé oči. I když nejméně jedenkrát napadl plavce, není zvláště nebezpečný.

Rozmnožování :

Živorodý, 3-15 mláďat na jeden vrh. Novorozenci měří 60-75 cm. Čím jsou samice větší, tím více embryí mohou obsahovat. Nitroděložní vývoj 12-15 měsíců. Místem jejich reprodukce je pobřeží Natalu(Brazílie); samice tam žijí po celý rok, samci připlouvají pouze v létě. Mladí, kteří dávají přednost nižším teplotám, migrují k jihu, směrem k mysu Dobré naděje.
© Alena HampeisováPočet komentářů k tomuto článku : 2

alenamisasuba  - 04.02.2011 - 10:35:58
když to tady tak čtu,nehodlám se už nikddy potápět v moři:))))žralokům závidím ty jejich doplňující se zuby,v tomhle je člověk nedokonalý:))já myslím,že klidně může mít tolik mladých na jeden vrh,když vememe v uvahu kolik jich zahyne než dospějí.Někde jsem četla,že nškteré sežere i sama samice,když nestihnou včas uplavat. Nevím ale jestli je to případ zrovna žraloka krátkoploutvého:))moc hezký článek:)) 

Leoš Bareš  - 28.02.2008 - 15:29:46
rad bych zeptal-zda je mozné aby na jeden vrh bylo až 22 mláďat. Příjde mi to až příliš mnoho. Jinak autorku velmi chválí. Její články jsou kvalitní a poskytují přesně ty informace,které jinde člověk velmi zdlouhavě hledá. Přeji krásný den a jen tak dále. 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena