Žralok krokodýlí

Žralok krokodýlí, Pseudocarcharias kamoharai, Crocodile shark - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/23/Lamn70.jpg
Žralok krokodýlí

Česky :

Žralok krokodýlí

Latinsky :

Pseudocarcharias kamoharai

Anglicky :

Crocodile shark

Další názvy :

Žralok krokodýlovitý

Popsal :

Matsubara, 1936

Délka :

Průměrně měří mezi 60 a 80 cm, max. délka je 110 cm.

Výskyt :

Žralok krokodýlí žije pravděpodobně v tropických a subtropických vodách všech oceánů. Málokdy připlouvá k pobřeží. Většinou se vyskytuje daleko od pevnin. Obvykle se vyskytuje v hloubkovém rozsahu 0 - 200 m, může však zavítat i hlouběji.

Potrava :

Tento oceánský druh žraloka se živí rybami a bezobratlými. Denně migruje za kořistí - v noci ji následuje k hladině a za svítání opět klesá hlouběji.

Popis :

Žralok krokodýlí patří mezi menší žraloky. Je jediným zástupcem svého rodu i čeledi. Má štíhlé válcovité tělo. Výrazný rypec je vyzbrojen dlouhými zuby. Při lovu kořisti může vysunout své čelisti neobvykle daleko kupředu. Díky velkým očím vidí dobře v šeru, což naznačuje jeho noční aktivitu. Dlouhé žaberní štěrbiny dosahují až na temeno hlavy. Druhá hřbetní ploutev je méně jak poloviční oproti první. Obě jsou malé a nízké. První hřbetní ploutev leží zhruba ve střední části těla. Prsní ploutve jsou široké a oválné. Ocasní ploutev není symetrická (horní vs. dolní lalok). Zbarvení žraloka krokodýlovitého je šedavé až hnědé na hřbetu a bílé na břiše. Občas mohou být na těle bílé tečky. Všechny ploutve mají bílé okraje. Občas se chytí do sítí při lovu tuňáků. Bývá využíván pro svá velká játra. Žralok krokodýlí není považován za lidem nebezpečný druh, ovšem jeho čelisti vyvolávají jistý respekt. IUCN Red List ho řadí mezi téměř ohrožené druhy.

Rozmnožování :

Vejcoživorodý. Je u něho znám nitroděložní kanibalismus, kdy se embrya navzájem požírají dříve než se narodí mláďata. Takto se většinou vyvine jedno mládě v každé z obou děloh. Žralok krokodýlí tak má v jednom vrhu dvě mláďata. Při narození měří malý žralok zhruba 40 cm. Samci dosahují pohlavní dospělosti o délce 75 cm a samice 90 cm dlouhé.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena