Žralok límcový

Žralok límcový, Chlamydoselachus anguineus, Frilled shark - http://www.strange-insolite.com/inf/imagesvideos/requin-lezard-tete.jpg
Žralok límcový - hlava a žábry
Žralok límcový, Chlamydoselachus anguineus, Frilled shark - http://idoubtit.files.wordpress.com/2007/01/f_shrk.jpg
Žralok límcový

Česky :

Žralok límcový

Latinsky :

Chlamydoselachus anguineus

Anglicky :

Frilled shark

Další názvy :

Žralok okružnatý

Popsal :

Garman, 1884

Délka :

Max. 200 cm, průměrně 150 cm až 170 cm.

Výskyt :

Východní Atlantik : Norsko, Skotsko, Biskajský záliv, Portugalsko, Španělsko, Maroko, Mauretánie, Madeira, Angola a JAR. Západní oblasti Indického oceánu. Západní Pacifik : Japonsko, Austrálie. Východní Pacifik : jižní Kalifornie a severní Chile. Žije na dně šelfu a v horních částech kontinentálního šelfu. Příležitostně bývá spatřen u hladiny na otevřeném moři či chycen jako nechtěný úlovek při lovu do sítí tažených po dně. Hloubkový rozsah 0 – 1570 m, obvykle 120 – 1300 m.

Potrava :

Živí se kostnatými rybami, menšími žraloky a olihněmi.

Popis :

Žralok límcový má tmavě hnědé až hnědé, štíhlé, dlouhé tělo s prodlouženým ocasem, takže vypadá jako úhoř. Má jen jednu malou hřbetní ploutev, která je až na zadní časti těla nad velkou řitní ploutví. Ocasní ploutev se slabým spodním lalokem je větší než hřbetní ploutev. Prsní ploutve jsou malé, krátké okrouhlé. Žralok límcový má 6 párů velkých žaberních štěrbin (většina žraloků má pět), z nichž se první pár spojuje pod hrdlem. Žábry jsou obklopeny zřasenou kůží, která připomíná límeček, odtud i pochází české jméno. Rypec je velmi krátký, dolní čelist prodloužená dopředu. Terminálová tlama je vyzbrojena trojcípými zuby. Žralok límcový není nebezpečný, ale jeho ostré zuby mohou neopatrnému pozorovateli způsobit tržnou ránu. Je to primitivní žralok, a tak nejsou názory na jeho evoluci jednotné. Podle jedné skupiny vědců je přímým potomkem prvohorních kladodontů, podle jiných je blíže moderním skupinám žraloků. Ani jedno tvrzení však nic nemění na tom, že je jediným žijícím zástupcem čeledi štíhlounovitých (Chlamydoselachidae). Podle IUCN Red list je řazen mezi téměř ohrožené druhy.

Rozmnožování :

Živorodý, v jednom vrhu rodí 8 až 12 mláďat o délce okolo 40 cm. Doba březosti trvá nejspíše 1 – 2 roky. Samci dosahují dospělosti o délce 95 cm a samice 135 cm.
© Jan Šebík



Počet komentářů k tomuto článku : 3

Lonep  - 19.04.2022 - 22:09:03
Moc děkujeme, tento článek byl užitečný při tvorbě referátu :) 

Adam Petrovský  - 26.09.2017 - 18:42:00
Díky moc za dodání informací! Moc mi tento článek pomohl k referátu :) 

....:)  - 10.10.2011 - 16:39:36
děkuji vám moc mi tento článek pomohl k mému referátu. 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena