Žralok měděný

Žralok měděný, Carcharhinus brachyurus, Copper shark - http://www.flmnh.ufl.edu/fish/gallery/descript/KTSawfish/coppershark.JPG
Žralok měděný

Česky :

Žralok měděný

Latinsky :

Carcharhinus brachyurus

Anglicky :

Copper shark

Popsal :

Günther, 1870

Délka :

Max. 325 cm.

Výskyt :

Žralok měděný obývá západní Atlantik (v Mexickém zálivu a od jižní Brazílie po Argentinu), východní Atlantik včetně Středozemního moře a pobřeží JAR, západní Pacifik (od Japonska, přes Austrálii, až k Novému Zélandu) a východní Pacifik (od jižní Kalifornie až ke Kalifornskému zálivu v Mexiku, Peru). Žije podél kontinentálních šelfů a ostrovů. Bývá pozorován v blízkosti pobřeží skalnatých útesů, může vstoupit i do mělčích zátok a ústí velkých řek. Vyskytuje se v hloubce až 100 m. Je u něho známa migrace v jarních a letních měsících, kdy putuje do vyšších zeměpisných šířek, nejspíše za hejny ryb, které tvoří jeho jídelníček.

Potrava :

Loví nejrůznější druhy ryb, menší paryby, jako jsou ostrouni obecní, pilouni, trnuchy či parejnoci. Nepohrdne ani mořskými hady a olihněmi.

Hmotnost :

Až 304,6 kg.

Popis :

Žralok měděný dostal své jméno podle šedého až bronzového zbarvení na hřbetě, břicho je bílé. Má tmavé konce prsních ploutví. První hřbetní ploutev je značně větší než druhá. Široký horní lalok ocasní ploutve je větší než dolní a vytváří výkonný motor. Rypec je na konci zakulacený. Na hřbetě nemá žádný hřeben. Zuby v horní čelisti jsou lehce zoubkované a v počtu 14 – 16 na obou stranách. Dolní zuby jsou také lehce zoubkované, ale mají šikmější vrchol. Dolní čelist obsahuje 14 – 15 zubů na obou stranách. Žralok měděný je komerčně důležitý v místech, jako jsou Nový Zéland, JAR a Brazílie. Je loven sportovními rybáři. Jsou zaznamenány útoky na lidi, avšak v mnohem menším počtu než u žraloka tygřího (Galeocerdo cuvier) či bělavého (Carcharhinus leucas), např. ho může vyprovokovat pach harpunované ryby. IUCN Red List ho řadí mezi téměř ohrožené druhy.

Rozmnožování :

Živorodý, v jednom vrhu rodí 13 – 24 mláďat, v průměru asi 15. Každé měří zhruba 61 cm. Samci dosahují pohlavní zralosti o délce 205,7 – 236,2 cm a ve věku 13 let, samice 226,1 – 243,8 cm dlouhé a 20 let staré. Dožívají se asi 30 let.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena