Žralok Perezův

Žralok Perezův, Carcharhinus perezii, Caribbean reef shark - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/ff/Carcharhinus_perezi.jpg/800px-Carcharhinus_perezi.jpg
Žralok Perezův

Česky :

Žralok Perezův

Latinsky :

Carcharhinus perezii

Anglicky :

Caribbean reef shark

Popsal :

Poey, 1876

Délka :

Až 300 cm samec, 295 cm samice.

Výskyt :

Žralok Perezův se vyskytuje v západním Atlantiku od Floridy, USA až po jižní Brazílii, včetně Bermud, Mexického zálivu a Antil. Je jedním z nejhojnějších žraloků kolem Baham a Antil. Žije v blízkosti korálových útesů hloubkovém rozsahu 1 – 65 m, obvykle jen do 30 m. Přes den rád odpočívá v jeskyních či pod skalními převisy. Vysloužil si tak přezdívku „spící žralok“, ačkoliv nikdo přesně neurčil, zda při odpočívání spí, či nikoliv.

Potrava :

Živí se korálovými rybami, malými žraloky a hlavonožci.

Hmotnost :

Max. 69,9 kg.

Popis :

Žralok Perezův má poměrně robustní tělo, svrchu šedé až šedohnědé a na spodní části se mění v bělavé zbarvení. Rypec má krátký a okrouhlý s velkýma okrouhlýma očima. První hřbetní ploutev má na zadní straně krátký výběžek. Mezi oběma hřbetními ploutvemi je vyvinut interdorsální hřeben. Horní zuby jsou silně pilovité, mají úzké hroty a širokou základnu. Spodní zuby jsou méně pilovité, úzké, rovné bez hrotitých výběžků a též mají širokou základnu. Malý či nedospělí žraloci Perézovi se mohou stát kořistí větších žraloků (žralok tygří, žralok bělavý). Přestože není zvláště agresivní, může zaútočit na potápěče a to v situaci, kdy je podrážděný návnadou či harpunováním ryb. Před útokem vydává podobné signály jako žralok spanilý (plave s přehnanými pohyby, nahrbí se, zvedne rypec a sníží prsní ploutve). Je loven pro maso, kůži, olej a na výrobu rybí moučky. Jelikož je na vrcholu potravního řetězce, obsahuje velké množství rtuti a dalších těžkých kovů. Podle IUCN Red List je veden jako téměř ohrožený druh.

Rozmnožování :

Žralok Perezův je živorodý, v jednom vrhu rodí samice 4 – 6 mláďat o délce 60 – 75 cm. Březost trvá zhruba jeden rok. Samice mají často na straně těla jizvy, které jsou památkou na agresivní chování samců při páření. Pohlavní zralosti dosahují samci o délce 152 – 168 cm a samice dlouhé 200 – 295 cm.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 1

kvik  - 26.07.2010 - 21:33:52
jasem ulovil jednoho:d-243,29cm a vaha 84,147kg, to max. 69,9 kg mi tady nesedi 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena