Žralok písečný

Žralok písečný, Carcharias taurus, Sand tiger shark     - http://www.amonline.net.au/fishes/students/focus/images/ctaurus2.jpg
Žralok písečný
Žralok písečný, Carcharias taurus, Sand tiger shark     - http://www.austmus.gov.au/fishes/students/focus/images/ctauresa2.jpg
Žralok písečný

Česky :

Žralok písečný

Latinsky :

Carcharias taurus

Anglicky :

Sand tiger shark

Další názvy :

Žralok skvrnitý, žralok tygří

Popsal :

Rafinesque, 1810

Délka :

Maximálně 3,5 m.

Výskyt :

Žralok písečný obývá všechna teplá, zvláště subtropická moře. Nejrozšířenější je ve východním Atlantiku od Maroka po jižní Afriku. Také Středozemní moře. Jak už jméno napovídá, zdržuje se tento žralok nejčastěji nad písčitým dnem v hloubce okolo 70 m, maximálně v hloubce 200 m.

Potrava :

Největší část potravy tvoří ryby a sépie, dále také různí korýši. Při lovu velmi často připlouvá k pobřeží.

Hmotnost :

Maximálně 180 kg.

Popis :

Dlouhé tělo, břišní strana je téměř rovná, hřbet je vypouklý. Hlava je malá, zploštělá s krátkým zešpičatělým rypcem. Oči jsou velmi malé, kulaté, bez víček. Ústa jsou poměrně malá, v obou čelistech je zhruba stejný počet dlouhých špičatých úzkých zubů. Před prsními ploutvemi je na každé straně 5 žaberních otvorů. Hřbetní ploutve jsou dvě, obě jsou téměř stejně velké, první leží před břišními ploutvemi, druhá mezi břišními ploutvemi a ploutví řitní. Horní lalok ocasní ploutve mnohem větší než spodní, na jeho spodní straně je velký zářez. Hřbet je šedý, šedohnědý nebo hnědý, směrem dolu k břišní straně je čím dál světlejší, břišní strana je světle šedá. Na hřbetě a na bocích jsou nepravidelně rozmístěné skvrny, u mladých jedinců jsou tyto skvrny více nápadné.

Rozmnožování :

Samice se před porodem stěhují do teplejších vod. Po 8 – 9 měsíční březosti se rodí vždy jen 2 mláďata dlouhá 95 – 120 cm. Pohlavně dospívají při délce okolo 2,2 m.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 3

JH  - 11.10.2016 - 21:12:30
Zdravím, chci podotknout na chybu. Žralok písečný rodí jen jedno mládě, neboť tento žralok se vyznačuje nitroděložním kanibalismem. 

Megalodon  - 08.03.2010 - 17:11:02
De to vubec vytisknout sakra? 

kikina  - 26.05.2009 - 19:09:29
je moc hezký!!!!!!!kikišek je moc hezký kikišek 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena