Žralok sedmižábrý

Žralok sedmižábrý, Heptranchias perlo, Sharpnose sevengill shark - http://www.fredshark.net/requins/requins4/requinperlon2.jpg
Žralok sedmižábrý

Česky :

Žralok sedmižábrý

Latinsky :

Heptranchias perlo

Anglicky :

Sharpnose sevengill shark

Další názvy :

Ostronosý sedmižaberní žralok

Popsal :

Bonnaterre, 1788

Délka :

Maximálně 140 cm.

Výskyt :

Hojně se vyskytuje v teplých tropických a subtropických mořích. V Atlantiku je nejvíce rozšířen v pásu od Portugalska po Kubu. Také Středozemní moře. Tento žralok žije nejčastěji v blízkosti dna v hloubce 250 – 500 m, do mělčích vod se vydává jen zřídka.

Potrava :

Největší část potravy tvoří ryby, například štikozubec obecný, dále také sépie.

Popis :

Dlouhé štíhlé tělo, s velkou hlavou a dlouhým zašpičatělým rypcem. Oči jsou velké, oválné bez víček. Ústa jsou na spodní straně hlavy, jsou dlouhá a široká. V horní čelisti jsou dlouhé špičaté zuby, ve spodní je 5 řad velkých pilovitých zubů. Před prsními ploutvemi je 7 žaberních štěrbin, první je největší a směrem dozadu se postupně zmenšují. Podle nich se tento žralok jmenuje sedmižábrý. Hřbetní ploutev je jen jedna, je posunuta dozadu nad mezeru mezi ploutvemi břišními a ploutví řitní. Ocasní násadec je velmi dlouhý. Horní lalok ocasní ploutve je mohutný, v zadní části na spodní straně má malý výřez. Hřbet je šedohnědý, boky jsou směrem k břichu čím dál světlejší. Přední hrana prsních ploutví a spodní strana a špička ploutve ocasní jsou bíle lemovány.

Rozmnožování :

Tento žralok je živorodý. V jednom vrhu je 9 – 20 mláďat o délce okolo 30 cm. Samci pohlavně dospívají, když dorostou délky okolo 70 cm, u samic musí být délka 85 – 90 cm.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena