Žralok šedý

Žralok šedý, Hexanchus griseus, Bluntnose sixgill shark - http://www.seaotter.com/marine/research/hexanchus/griseus/pics/griseus2.jpg
Žralok šedý
Žralok šedý, Hexanchus griseus, Bluntnose sixgill shark - http://www.livt.net/Clt/Ani/Cho/Chn/Sel/sel003.jpg
Žralok šedý

Česky :

Žralok šedý

Latinsky :

Hexanchus griseus

Anglicky :

Bluntnose sixgill shark

Další názvy :

Žralok sivý

Popsal :

Bonnaterre, 1788

Délka :

Maximálně 5 m, samičky bývají větší než samci.

Výskyt :

Žralok sivý obývá všechna tropická a mírná moře. V Atlantiku od západní Afriky po kanál La Manche, občas i Severní moře. Obvykle v hloubce 200 – 1000 m, maximálně 2000 m. V severních oblastech výskytu se drží blíže k hladině v hloubce okolo 70 m. Žijí samotářsky. Ve dne leží na dně, v noci vyplouvají na lov.

Potrava :

Největší část potravy tvoří ryby, občas i korýši.

Hmotnost :

Až 590 kg.

Popis :

Žralok šedý má dlouhé štíhlé tělo s krátkým tupým rypce. Velké oči bez víček. Před prsními ploutvemi je na každé straně 6 žaberních štěrbin, první je největší, směrem dozadu se zmenšují. Ústa jsou krátká, v horní čelisti jsou zuby trojúhelníkovité, ve spodní pilovité. Hřbetní ploutev je jen jedna, je posunuta daleko dozadu k ploutvi ocasní. Zadní část břišních ploutví u samců je přeměněna v kopulační orgán. Ocasní ploutev je velmi dlouhá, horní lalok je mnohem větší, v zadní části má malý výřez. Zbarvení může být různé, nejčastěji šedé, nebo hnědé. Břišní strana je světlejší. Postranní čára je znatelná jako světlý pruh v horní části těla.

Rozmnožování :

Žralok šedý je živorodý. Samice má velký počet mláďat, maximálně 100, jsou dlouhá 40 – 60 cm. Mládí žraloci pohlavně dospívají při délce okolo 2,1 m.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena