Žralok širokonosý

Žralok širokonosý, Notorynchus cepedianus, Broadnose sevengill shark  - http://lh3.google.com/tattaway/RvhrUmgULUI/AAAAAAAAAWo/4A7rI0q-S08/Broadnose%20Sevengill%20Shark%20001.jpg?imgmax=512
Žralok širokonosý

Česky :

Žralok širokonosý

Latinsky :

Notorynchus cepedianus

Anglicky :

Broadnose sevengill shark

Další názvy :

Žralok sedmižábrý širokonosý

Popsal :

Péron, 1807

Délka :

Max. 300 cm.

Výskyt :

Žralok širokonosý obývá vody mírného pásma. Vyskytuje se v jihozápadním Atlantiku od jižní Brazílie k severní Argentině, jihovýchodním Atlantiku od Namibie po JAR, západním Pacifiku od jižního Japonska po Nový Zéland včetně Austrálie a východním Pacifiku od Britské Kolumbie v Kanadě po Chile. Nachází se na kontinentálním šelfu až do hloubky 570 m. Nevyhýbá se mělkým zátokám a připlouvá až do blízkosti pobřeží. Mladší jedinci žijí v mělčích vodách, včetně zátok a ústí řek.

Potrava :

Živí se kostnatými rybami, žraloky, rejnoky, mořskými savci (tuleni, delfíni), dále nepohrdne mršinami, dokonce byly v jeho žaludku nalezeny zbytky člověka.

Hmotnost :

Až 107 kg.

Popis :

Žralok širokonosý se liší od ostatních žraloků tím, že má sedm párů žaberních štěrbin, na rozdíl od obvyklých pěti párů. Má široký, krátký, zakulacený a tupý rypec a malé oči. Jediná, relativně malá hřbetní ploutev sedí velmi vzadu před ocasní ploutví. Hřbet má stříbřitě šedé až hnědé, břicho světlé. Na těle a ploutvích má tmavé skvrny. Mladí jedinci mají zadní okraje ploutví bílé. Dolní zuby jsou široké, velké a mají tvar hřebenu, zatímco horní jsou ostré. V horní čelisti má 15 – 16 zubů,v dolní 13. Může dojít k záměně se žralokem sedmižábrým (Heptranchias perlo), ten je však menší a má větší oči. Pro člověka je potencionálně nebezpečný. Jsou zaznamenány případy, kdy zaútočil v akváriu na potápěče. V případě, že je chycen, aktivně se brání.

Rozmnožování :

Vejcoživorodý. Samice rodí po 12 měsících v mělkých zátokách svá mláďata. Na jeden vrh připadá až 95 mláďat o délce 40 – 45 cm. Samci dosahují pohlavní dospělosti o délce 1,5 m, samice zhruba 2,2 m dlouhé. Dožívá se až 50 let.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 1

Rezule   - 19.04.2008 - 15:18:48
Pěkné zvíře 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena