Žralok trnitý

Žralok trnitý, Echinorhinus brucus, Bramble shark - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b7/Echinorhinus_brucus.jpg
Žralok trnitý

Česky :

Žralok trnitý

Latinsky :

Echinorhinus brucus

Anglicky :

Bramble shark

Popsal :

Bonnaterre, 1788

Délka :

Max. délka přes 3 m, obvykle dorůstá 2 m. Samice jsou větší než samci.

Výskyt :

Západní Atlantik při pobřeží USA a Argentiny, ve Východním Atlantiku Severní moře do Středomoří, Maroka až k mysu Dobré naděje. Západní část Indického oceánu: Indie, Mozambik, Jihoafrická republika. V Západním Pacifiku: Japonsko, Jižní Austrálie. Je to hlubinný žralok, žijící na dně kontinentálních a ostrovních šelfů v 10 - 900 m, obvykle však v hloubkovém rozsahu 350 až 900 m.

Potrava :

Malí žraloci, kostnaté ryby a krabi.

Hmotnost :

Max. 227 kg

Popis :

Žralok trnitý dostal své jméno podle velice výrazných, trnům podobných bílých plakoidních šupin, které mají v oblasti ocasní báze průměr okolo 15 mm. U dospělých jedinců jsou roztroušeny na vrchní straně těla a na spodní straně rypce. Svrchu má žralok trnitý hnědé až tmavě šedé zbarvení, břicho má světlejší odstín. Nemá řitní ploutev, dvě malé hřbetní ploutve stejné velikosti posunuty až na konec těla, těsně před ocasní ploutev, jejíž horní lalok je podstatně větší a delší než dolní. Malá spirakula, pět párů žaberních štěrbin. Příbuzným žralokem s podobným stylem života je žralok Cookův (Echinorhinus cookei). Nikdy nebyl zaznamenán útok žraloka trnitého na člověka a podle IUCN Red List není stav ohrožení populace znám. Tento líný žralok je občas chycen rybáři a použit jako potrava pro ryby.

Rozmnožování :

Je ovoviviparní (vejcoživorodý) a může mít až 24 mláďat na jeden vrh.
© Alena HampeisováPočet komentářů k tomuto článku : 2

adaSeK  - 11.05.2012 - 17:26:40
TYJO NA 1 VRH 24 MLADAT  

mamuša  - 17.01.2012 - 21:33:09
chudáček,takový roztomilý a líný žralůček a slouží jako potrava pro ryby:(( 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena