Žralok vouskatý

Žralok vouskatý, Ginglymostoma cirratum, Nurse shark - http://www.xcalak.info/images/florafauna/nurse_shark_l.jpg
Žralok vouskatý
Žralok vouskatý, Ginglymostoma cirratum, Nurse shark - http://graysreef.noaa.gov/pictures/nurseshark2.jpeg
Žralok vouskatý

Česky :

Žralok vouskatý

Latinsky :

Ginglymostoma cirratum

Anglicky :

Nurse shark

Další názvy :

Žralok netečný

Popsal :

Bonnaterre, 1788

Délka :

Až 430 cm, samice větší než samci.

Výskyt :

Domovem mu je západní Atlantik (od USA po jižní Brazílii, včetně Mexického zálivu, Karibského moře a Antil), východní Atlantik (od mysu Verde po Gabun) a východní Pacifik (od Kalifornské zátoky až po Peru). V Indo-Pacifiku žije jeho příbuzný žralok rezavý (Nebrius ferrugineus). Obývá kontinentální a ostrovní šelfová moře do hloubky 130 m. Často leží na dně a to i ve skupině až 40 jedinců. Hojný na korálových útesech. Mladší jedinci žijí v mělčích vodách a mangrovech.

Potrava :

Žralok vouskatý je noční dravec. Živí se pomalými živočichy žijícími na dně, tedy langustami a dalšími korýši, plži, mlži, chobotnicemi, olihněmi, kostnatými rybami a rejnoky. Svou kořist loví nasáváním, které vydává zvláštní mlaskavý zvuk. Byl pozorován s v poloze, kdy měl rypec směrem nahoru a opíral se o prsní ploutve. Tak chtěl nejspíše nalákat kořist do „krytu“.

Hmotnost :

Max. 109,6 kg.

Popis :

Žralok vouskatý sostal své jméno podle krátkých vousků vyrůstajících těsně před koutky jeho tlamy v blízkosti nosních otvorů. Tlama je před očima, pod kterými leží malá spirakula (přivádí vodu potřebnou k dýchání). Hřbetní ploutve velké a zakulacené, první je větší než druhá. Ocasní ploutev tvoří asi čtvrtinu celkové délky těla. Zbarvení je celistvé žlutohnědé až šedohnědé. Příležitostně se může stát potravou žraloka citronového (Negaprion brevirostris), tygřího (Galeocerdo cuvier), bělavého (Carcharhinus leucas) a kladivouna velkého (Sphyrna mokarran). Nenapadne člověka, pokud není vyprovokován. Je jedlý, ale ceněný je hlavně kvůli vysoce kvalitní kůži.

Rozmnožování :

Vejcoživorodý, v jednom vrhu má 21 – 40 mláďat. Při narození měří 28 – 30 cm. V období námluv provozuje zvláštní tance. Samec a samice plují synchronizovaně v těsné blízkosti, buď vedle sebe, nebo je samec lehce dole a vzadu. Může se připojit i další samec, který brání samici v útěku. Ve chvíli, kdy samec uchopí tlamou samici za prsní ploutev, samice se přetočí na záda a dojde k páření. K tomu dochází na přelomu června a července. Samice pohlavně zralé o délce zhruba 225 cm, samci 210 cm.

Chov :

Snáší dobře transport a pobyt v zajetí. Často je chován ve veřejných akváriích. Etologové ho využívají při studiu procesu učení žraloků, při kterém dokázali, že je schopen reagovat na nové podněty.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 2

Marie Šedivá  - 21.02.2013 - 14:51:29
Tyto stranky mi pomhli při referátu 

martin slaný  - 23.03.2008 - 11:36:20
žralok vouskatý je v karibiku běžný 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena