Žralok zebrovitý

Žralok zebrovitý, Stegostoma fasciatum, Zebra shark - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e3/Stegostoma_fasciatum_with_Echeneis_naucrates_and_juvenile_Gnathanodon_speciosus.jpg/800px-Stegostoma_fasciatum_with_Echeneis_naucrates_and_juvenile_Gnathanodon_speciosus.jpg
Žralok zebrovitý

Česky :

Žralok zebrovitý

Latinsky :

Stegostoma fasciatum

Anglicky :

Zebra shark

Další názvy :

Žralok chůva, žralok levhartí, žralok pruhovaný, žralok zebrový

Popsal :

Hermann, 1783

Délka :

Samci až 235 cm, samice až 233 cm.

Teplota prostředí :

26 – 29 °C

Výskyt :

Vyskytuje se v Indo-Pacifiku od Rudého moře a východní Afriky až k Nové Kaledonii, jižnímu Japonsku a jihu Nového Jižního Walesu v Austrálii. Je pomalý a líný. Vzhledem k tomu, že během dne opíraje se o velké prsní ploutve odpočívá na dně, věří se, že během noci je aktivnější. Byl zaznamenán i ve sladké vodě. Žije v hloubkovém rozsahu 0 – 63 m.

Potrava :

Živí se měkkýši (hlavonožci, mlži), korýši (kraby) a kostnatými rybami.

Popis :

Žralok zebrovitý má nezaměnitelnou dlouhou širokou ocasní ploutev a charakteristické zbarvení, které tvoří žlutavě hnědý podklad a tmavě hnědé skvrny. Proto se mu také říká žralok levhartí. Mladí jedinci (menší jak 70 cm) jsou však zbarvením podobní spíše zebře (odtud pochází i české jméno), žlutě pruhovaní na černém podkladu. Na rypci má malé vousky, malou tlamu a spirakula (pomocný dýchací otvor umístěný za očima) stejně velká jako oči. Zuby jsou trojcípé, v horní čelisti jich je 28 – 33, v dolní 22 – 34. Prsní ploutve jsou široké a zakulacené. První hřbetní ploutev je větší než druhá. Konec první hřbetní ploutve je téměř na úrovni začátku druhé. Podél boků má výrazné hřebeny. Je nejbližším příbuzným žraloka obrovského (Rhincodon typus). Potencionálním nepřítelem jsou pro něho větší ryby, žraloci a mořští savci. Nedosahuje velkého komerčního významu. Využívá se maso, játra a v Asii ceněné ploutve. Pokud ho neprovokujete, není nebezpečný. IUCN Red List ho řadí mezi zranitelné druhy.

Rozmnožování :

Vejcorodý. Klade velké tmavě hnědé až purpurové vaječné schránky s podélným rýhováním. Jeho rozměry jsou 17x8x5 cm. Pomocí vláken se vaječná schránka na dně dobře ukotví. Po vylíhnutí měří 20 – 26 cm. Pohlavní zralosti dosahuje při délce 170 cm. Dožívá se 25 – 30 let. Jedinci držení v malých akváriích se mohou dožívat nižšího věku.

Chov :

Doporučená velikost akvária je 200 000 litrů.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena