Krokodýl mořský

Krokodýl mořský, Crocodylus porosus, Saltwater crocodile - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/43/SaltwaterCrocodile%28%27Maximo%27%29.jpg
Krokodýl mořský

Česky :

Krokodýl mořský

Latinsky :

Crocodylus porosus

Anglicky :

Saltwater crocodile

Další názvy :

Krokodýl ceylonský

Popsal :

Schneider, 1801

Délka :

Až 7,5 m.

Výskyt :

Krokodýl mořský obývá oblast od jižní Indie, přes jihovýchodní Asii, až po Austrálii a Rádži. Vyskytuje se na otevřeném moři, v pobřežních vodách a mangrovech, řekách a bažinách.

Potrava :

Loví ptáky, ryby želvy a různé savce nacházející v jeho dosahu. Potravu není schopen žvýkat, proto jí roztrhává na kusy. Krokodýl mořský je schopen strávit šupiny, kůži, ba dokonce i kosti.

Hmotnost :

Až 1 tunu.

Popis :

Robustní tělo má šedé, hnědé až černé zbarvení. Tuhá kůže krokodýla mořského je pokryta silnými šupinami. Šupiny na zádech jsou zpevněné kostěnými destičkami. Ocas má dvě řady vzpřímených kostěných štítků. Široká tlama je vybavena mohutnými čelistmi s až 13 cm dlouhými zuby. Za pomoci chlazení ve vodě a vyhřívání na slunci může upravovat svou tělesnou teplotu. Malým ptákům dovoluje vybírat parazity a zbytku potravy z tlamy. Aktivní je v noci. Krokodýl mořský je nevětším žijícím krokodýlem a nejmohutnějším plazem na světě. Po letech lovu takřka vymizeli velcí jedinci. Pro lidi je nebezpečný. Podle některých odhadů může mít na svém kontě i více než 1 000 lidských životů za rok.

Rozmnožování :

Krokodýl mořský je vejcorodý. K páření dochází ve vodě. Samice mořského krokodýla vytvoří na zemi hromadu rostlinného materiálu, do které naklade až 90 vajec. Tlející rostliny poskytují dostatečné množství tepla pro vývoj vajíček. Samice hnízdo brání a po vylíhnutí odnese mláďata do vody. Během prvních několika týdnů jejich života je samice hlídá.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 2

maxim  - 15.03.2016 - 16:15:56
ten hajzl tam nemá co dělat  

adaSeK  - 05.12.2010 - 11:46:24
HAJZL 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena