Leguán mořský

Leguán mořský, Amblyrhynchus cristatus, Galapagos Marine Iguana - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8f/Marineiguana03.jpg
Leguán mořský

Česky :

Leguán mořský

Latinsky :

Amblyrhynchus cristatus

Anglicky :

Galapagos Marine Iguana

Popsal :

Bell, 1825

Délka :

Až 1,5 m.

Výskyt :

Vyskytuje se na tichomořských Galapágách. Leguán mořský obývá skalnatá pobřeží. Za potravou se vydává do moře.

Potrava :

Živí se převážně mořskými řasami, občas i drobnými bezobratlými. Potravu získává přes den.

Hmotnost :

Samice váží 500 g, samci 1,5 kg.

Popis :

Tmavošedé až načernalé, u některých populací nazelenalé či načervenalé tělo leguána mořského je tvořeno tupou hlavou se silnými čelistmi a výrazným ostnitým hřebenem táhnoucím se přes hlavu, krk a hřbet. Široké končetiny se silnými dlouhými drápy jsou přizpůsobeny k lezení po skalách a naopak ocas plavání. Má vyvinuty speciální žlázy k vypouštění přebytečné soli z nozder v podobě slaného roztoku. Jelikož si není schopen vytvářet vlastní teplo, na souši absorbuje tepelné sluneční paprsky. Z tohoto důvodu se také často v noci k sobě leguáni mořští tisknou. Jako jediný z ještěrů si v dospělosti hledá potravu výhradně v moři, ovšem mladí jedinci si obstarávají potravu na souši. V moři se potápí až do hloubky 15 m. Leguán mořský může zůstat pod vodou i déle jak jednu hodinu, ovšem obvykle se potápí na méně jak 10 minut. Je endemitem Galapág. Mezi jeho přirozené nepřátele patří draví ptáci, žraloci a dovezení živočichové, např. krysy a psi.

Rozmnožování :

Leguán mořský je vejcorodý. V období páření svádí samci boje o samice, při nichž do sebe narážejí hlavami. Samice klade až šest vajec do písku či vulkanického popelu. Zhruba po třech měsících se z vajec vylíhnou malí leguáni mořští.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 1

adaSeK  - 20.06.2010 - 14:50:32
Leguan morsky je kuasnej XD 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena