Vlnožil užovkový

Vlnožil užovkový, Laticauda colubrina, Banded Sea Krait - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6e/Laticauda_colubrina_Lembeh2.jpg
Vlnožil užovkový

Česky :

Vlnožil užovkový

Latinsky :

Laticauda colubrina

Anglicky :

Banded Sea Krait

Popsal :

Schneider, 1799

Délka :

1 – 3 m

Výskyt :

Obývá pobřežní mořské vody, mangrovy a korálové útesy. Vyskytuje se v oblasti jihovýchodní Asie od Japonska přes Novou Guineu po ostrovy v Tichomoří.

Potrava :

V mělkých vodách loví ryby.

Hmotnost :

Do 5 kg.

Popis :

Vlnožil užovkový má světle modré tělo s výraznými tmavě modrými pruhy a jasně žlutým okolím tlamy. Tělo je obkrouženo 20 až 65 prstencovými pruhy. Ocas je jako u dalších mořských hadů zploštěn do tvaru pádla. Pro člověka je spíše neškodný, přestože má velmi toxický jed, neboť není agresivní. Na rozdíl od ostatních mořských hadů tráví relativně dost času na souši, kde se ukrývá v nejrůznějších puklinách, štěrbinách, a to i někdy daleko od vody. Potravu si však obstarává vlnožil užovkový pouze ve vodě. Zejména na Filipínách je loven ve velkém množství pro kůži, maso a žluč, o které věří místní, že zlepšuje zrak. Nadměrný lov však představuje pro vložila užovkového nebezpečí.

Rozmnožování :

V době páření se na plážích shromažďují i stovky hadů. Vlnožil užovkový je vejcorodý. Samice klade až 20 vajec na pevnou zem, do trhlin či jeskyní. Vylíhnutá mláďata si sami najdou cestu do mělké vody a potom se rozptýlí podél břehu a do moře.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 3

Prihoo  - 28.11.2013 - 13:56:33
Sem snorchloval v oblate ostrovu na vychodnim pobrezi bornea a tuhle potvoru jsem video,fascinujici zazitek.respect pred hadama 

kapybara  - 06.12.2009 - 20:58:18
bojim 

Jáchym  - 01.09.2009 - 17:19:20
Mno, to je teda pěkná potvora... :) 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena