Kormorán velký

Kormorán velký, Phalacrocorax carbo, Great Cormorant - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/42/Phalacrocorax_carbo1.jpg
Kormorán velký

Česky :

Kormorán velký

Latinsky :

Phalacrocorax carbo

Anglicky :

Great Cormorant

Další názvy :

Kormorán obecný

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Dosahuje délky 77 - 94 cm a rozpětí křídel 120 - 150 cm.

Výskyt :

Kormorán velký je jeden z nejrozšířenějších pobřežních ptáků a nejběžnější z čeledi kormoránovitých. Jeho rozšíření kopíruje výskyt populací jednotlivých poddruhů: Phalacrocorax carbo carbo (kormorán velký severní) na pobřeží severní části Atlantiku, Phalacrocorax carbo sinensis (kormorán velký eurasijský) obývá západní až východní Asii, při pobřeží severní Afriky žije Phalacrocorax carbo maroccanus (kormorán velký marocký), poddruh Phalacrocorax carbo lucidus (kormorán běloprsý) je rozšířen v subsaharské Africe, Phalacrocorax carbo novaehollandiae v Austrálii a Phalacrocorax carbo hannedae v Japonsku. Poslední 3 poddruhy jsou některými řazeny jako samostatné druhy.

Potrava :

Živí se takřka výhradně rybami do velikosti 20 cm, které loví zejména v mělké vodě. Loví též sladkovodní korýše, žáby a vodní hmyz.

Hmotnost :

Váží 1,5 - 3 kg.

Popis :

Černé patinou lesknoucí se robustní proudnicové tělo s dlouhým, ohebným krkem a zahnutým koncem zobáku činí kormorána velkého výborně přizpůsobeného životnímu prostředí a lovu ryb. Kormorán velký je schopen se potápět až do 30m hloubky a takto zadržet dech až na 1 minutu. Plave s přitisknutými křídly k tělu, motorem mu jsou silné nohy s velkými plovacími blánami spojujícími 4 prsty. Běžný druh, IUCN Red List ho řadí mezi málo dotčené druhy. V ČR je kormorán velký chráněným druhem a stát proplácí rybníkářům škody způsobené právě tímto druhem.

Rozmnožování :

Částečně stěhovavý druh, místy se každoročně vrací do stejné lokality, obvykle však tvoří páry pouze na jediné hnízdění. Hnízdí v koloniích (čítajících i 2000 ptáků) na útesech, skalách, stromech i v rákosí. Jednou za rok snáší 3 - 4 modravá až zelenkavá vejce, na kterých sedí 1 měsíc a poté se ještě dalších zhruba 50 dní stará o mláďata, která krmí menšími rybami. Kormorán velký pohlavně dospívá ve 3 - 4 letech. Dožívá se až 20 let.

Chov :

Při zajištění potravy lze kormorána velkého chovat i v zajetí. Na sezení na vejcích se podílí samec i samice.
© Jan Šebík



Počet komentářů k tomuto článku : 3

Hnusislav  - 13.09.2019 - 20:43:02
Samec kormorána ho má velkého a nenosí tanga.  

Tereza Votrubova  - 20.01.2014 - 16:42:41
Chtěla bych vědět jak se liší samice od samce!kormorána velkého! dělámm projekt na přírodopis a nidke to nemohu nsjít! ocenila bych kdyby odpoved byla ted hned!jestli na teto stráncš někdo je!děkuji Adminka Terísek 

Píča  - 24.12.2012 - 00:06:57
Celá ty ty vole  
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena