Ďas mořský

Ďas mořský, Lophius piscatorius, Angler - http://fishbase.org/images/species/Lopis_u6.jpg
Ďas mořský
Ďas mořský, Lophius piscatorius, Angler - http://www.habitas.org.uk/marinelife/pisces/loppis.jpg
Ďas mořský
Ďas mořský, Lophius piscatorius, Angler - http://fishbase.org/images/species/Lopis_u7.jpg
Ďas mořský

Česky :

Ďas mořský

Latinsky :

Lophius piscatorius

Anglicky :

Angler

Další názvy :

Mořský ďábel

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Maximálně 2 m..

Výskyt :

Ďas mořský žije téměř ve všech mořích tropického a mírného podnebného pásu. Ve Středozemním moři je také velmi hojný. V Atlantiku se vyskytuje od Západní Afriky až po kanál La Manche, Britské ostrovy a Baltské moře.

Potrava :

Potravu tvoří nejčastěji ryby žijící u dna, ke kterým se ďas může připlížit pomocí svých velkých ploutví.

Hmotnost :

Max. 60 kg.

Popis :

Tělo je nízké ale velmi široké, je pokryto měkkou kůží bez šupin, po celém těle jsou malé výrůstky a výčnělky, takže je povrch těla velmi hrubý. Celé tělo je lemováno malými kožními výrůstky, které vypadají jako malé listy rostlin. Nejširší a nejnižší je hlava, směrem dozadu se tělo zvyšuje a zužuje. Hlava je velká, zabírá asi třetinu těla. Ústa jsou široká, půlkruhová s výrazně přesahující spodní čelistí a velkými zahnutými zuby. Oči jsou velmi malé, jsou položeny na horní straně hlavy. Hřbetní ploutve jsou dvě, první je rozdělena na 3 samostatné paprsky, první paprsek je před očima, na jeho konci je laločnatý přívěsek, který ďas mořský používá jako „udici“. Druhý paprsek je těsně za očima a je rozvětvený, stejně jako třetí. Za nimi jsou 3 tvrdé ploutevní paprsky. V druhé hřbetní ploutvi je 10 – 13 měkkých paprsků. Řitní ploutev je posunuta na levou stranu těla, tvoří ji 9 – 11 měkkých ploutevních paprsků. Prsní ploutve jsou široké, jejích základna vyčnívá z těla. Břišní ploutve jsou velmi malé, jsou na spodní straně hlavy. Zbarvení těla může být různé, obvykle je hřbet hnědý, zelenošedý nebo červenavý s nepravidelně rozmístěnými tmavými skvrnami. Břišní strana je bílá.

Rozmnožování :

Tření se odbývá koncem zimy a začátkem jara, nejčastěji v hloubce okolo 180 m. Samice vytírá jikry ve velkých rosolovitých pásech, které mohou být až 90 cm široké a 9 m dlouhé. Když mladé rybky dorostou délky 5 – 6 cm, začínají žít na dně jako dospělí jedinci.

Chov :

Ďas mořský žije většinou na písčitém nebo bahnitém dně v hloubce 18 – 550 m. Většinu dne má zhruba polovinu těla zahrabanou do podkladu dna a takto zamaskován mezi řasami nebo skalisky číhá na potravu.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 2

danča  - 15.06.2012 - 20:25:02
hruza  

touski  - 16.03.2010 - 10:48:55
Díky za vyčerpávající popis této krásné ryby, nějaké další fotografie na <a href="http://www.kurzymorskehorybolovu.cz/fotogalerie/ulovky/%C4% 8Eas%20mo%C5%99sk%C3%BD">Rybolov norsko</a> 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena