Jazyk žlutý

Jazyk žlutý, Buglossidium luteum, Solenette     - http://free.imd.it/Colapesce/Pescitalia/Pesci/Pleuronectiformi/Solea%20lutea.jpg
Jazyk žlutý

Česky :

Jazyk žlutý

Latinsky :

Buglossidium luteum

Anglicky :

Solenette

Další názvy :

Jazyk žlutavý

Popsal :

Risso, 1810

Délka :

Jazyk žlutý je nejmenší druh mořských jazyků, dorůstá délky jen okolo 13 cm.

Výskyt :

V Atlantiku žije od Středomoří přes kanál La Manche a Severní moře až po severní Skotsko.

Potrava :

Mladé ryby se živí planktonem, starší jedinci i červi a korýši.

Popis :

Oválné, velmi vysoké tělo s malou zakulacenou hlavou pokrytou šupinami. Obě oči jsou na pravé straně těla. Postraní čára je úplně rovná, tvoří ji 55 – 70 šupin. Hřbetní ploutev je velmi dlouhá, táhne se podél celého těla, tvoří ji 65 – 78 měkkých ploutevních paprsků. Řitní ploutev je také velmi dlouhá, tvoří ji 50 – 63 měkkých paprsků. Hřbetní i řitní ploutev jsou spojeny s ploutví ocasní. Prsní ploutev je velmi, malá, na straně bez očí je zakrnělá. Strana s očima je zbarvena žlutě nebo světle hnědě s nepravidelně rozmístěnými tmavými skvrnami a tečkami. Ploutve mají barvu písku, každý 5 – 6 paprsek je černý. IUCN Red List řadí jazyk žlutý mezi málo dotčené druhy.

Rozmnožování :

Doba tření je od března do června, čím severněji tím později. Asi 1 mm dlouhé jikry žijí v planktonu po 5 – 6 dnech se z nich líhnou jen 2 mm dlouhé larvy. Mladé rybky začínají žít u dna když dorostou délky 1 cm. Samci pohlavně dospívají při délce 6 – 7 cm, samice při délce 7 – 8 cm.

Chov :

Jazyk žlutý žije na písčitém dně v hloubce 5 – 250 m, obvykle v hloubce 5 – 20 m.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena