Kanic itajara

Kanic itajara, Epinephelus itajara, Atlantic goliath grouper - http://www.robertosozzani.it/Cuba2/images/jew04.JPG
Kanic itajara
Kanic itajara, Epinephelus itajara, Atlantic goliath grouper - http://www.robertosozzani.it/Cuba2/images/jew01.JPG
Kanic itajara
Kanic itajara, Epinephelus itajara, Atlantic goliath grouper - http://www.caribbeanfmc.com/images/nassaugr01.JPG
Kanic itajara

Česky :

Kanic itajara

Latinsky :

Epinephelus itajara

Anglicky :

Atlantic goliath grouper

Další názvy :

Kanic obrovský

Popsal :

Lichtenstein, 1822

Délka :

Maximálně 250 cm.

Výskyt :

V Atlantiku na západě od západní Afriky – Senegal přes Biskajský záliv až po kanál La Manche. Na východě od Floridy přes Mexický záliv a Karibik až po Brazílii.

Potrava :

Největší část potravy tvoří langusty, déle také krabi a ostnaté druhy ryb, jako jsou ježíci a trnuchy. Kanic itajara příležitostně žere také želvy.

Hmotnost :

Maximálě 500 kg.

Popis :

Tělo je dlouhé a nízké. Hlava je malá s velmi malýma očima. Hřbetní ploutve jsou dvě, první je posunuta dopředu k hlavě, druhá je až u ocasní ploutve. Řitní ploutev je také posunuta dozadu k ploutvi ocasní. Samotná ocasní ploutev má dlouhou základnu a je zakulacená. Základní barva těla je světle olivová nebo tmavě hnědá. Celé tělo je pokryto malými světlými skvrnami a v druhé části těla je několik velkých světlých pruhů, které jsou pro tohoto kanice charakteristické. IUCN Red List ho řadí mezi kriticky ohrožené druhy.

Rozmnožování :

Samice pohlavně dospívají ve věku 4 – 6 let když dorostou velikosti okolo 1 m. Mezi 6 – 7 rokem asi při délce 135 cm se samice mění v samce. Samci se mohou dožívet věku až 40 let.

Chov :

Kanic itajara se nevyskytuje příliš hojně. Žije na skalnatých útesech porostlých korály. Obvykle žije v hloubce do 100 m. Většinu dne je ukrytý v skalní jeskyni. Dříve byl velmi hojný, ale protože ho hlavně na Floridě ve velkém množství lovili rybáři, jejich počet se rapidně snížil.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena