Klipka hrotcová

Klipka hrotcová, Heniochus acuminatus, Pennant coralfish - http://www.akwarium.gdynia.pl/galeria/Rybymorskietropikalne/images/Heniochus-acuminatus1.jpg
Klipka hrotcová

Česky :

Klipka hrotcová

Latinsky :

Heniochus acuminatus

Anglicky :

Pennant coralfish

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Max. 25 cm.

Teplota prostředí :

23 °C - 27 °C

Výskyt :

V tropických mořích Indopacifiku od východní Afriky (včetně Rudého moře) a Perského zálivu až po Havaj a jižní Japonsko. Obývá korálové útesy, chráněné laguny a kanály v hloubkovém rozsahu 2 – 75 m.

Potrava :

Plankton, červi, korýši, mražená potrava, v akváriu se dá převést na náhradní potravu. Mladé klipky fungují často jako čističi větších druhů ryb, které zbavují parazitů.

Popis :

Klipka hrotcová je velmi podobná klipce špičaté (Heniochus diphreutes Jordan, 1903), avšak má kruhovitější tvar. Vyznačuje se černobílým pruhováním s charakteristicky prodlouženou hřbetní ploutví. Ocasní, řitní a prsní ploutve jsou jasně žluté.

Rozmnožování :

Vejcorodá.

Chov :

Klipka hrotcová je oblíbeným druhem mořských akvaristů, neboť se lehce aklimatizuje. Nejlépe se aklimatizují mladí jedinci, kteří na rozdíl od starších nejsou tak náchylní na napadení kožními cizopasníky a také si na sebe lépe zvykají (zejména starší kusy mohou být vůči sobě v zajetí agresivní). V akváriu vyžaduje prostor (akvárium o objemu alespoň 1500 l), avšak hejno několika kusů jistě každého chovatele potěší svou krásou.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 2

Kyuuri  - 04.05.2012 - 18:06:37
ahoj, můžu tuto fotografii použít ve hře? musím tam mít povolení. jinak je to porušení autorských práv... díky :) 

martin slaný  - 07.03.2008 - 21:13:00
klipka hrotcová žije v rudém moři 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena