Koryféna velká

Koryféna velká, Coryphaena hippurus, Common dolphinfish - http://fishbase.org/images/species/Cohip_u1.jpg
Koryféna velká - hejno
Koryféna velká, Coryphaena hippurus, Common dolphinfish - http://www.7days.dk/images/Fish/Fishes/guldmakrel/dorado2.jpg
Koryféna velká - v přirozeném prostředí

Česky :

Koryféna velká

Latinsky :

Coryphaena hippurus

Anglicky :

Common dolphinfish

Další názvy :

Zlak nachový, doráda, ryba mahi mahi

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Většinou okolo 1 m, maximálně 2,1 m.

Výskyt :

Koryféna velká obývá téměř všechny moře v tropickém a mírném podnebném pásu. Hlavně Východní Atlantik a Středozemní moře.

Potrava :

Ryby, sépie, korýši.

Hmotnost :

Obvykle okolo 30 kg, maximálně 40 kg.

Popis :

Vysoké, ze stran zploštělé tělo. V oblasti hlavy je tělo nejvyšší, směrem k ocasu se zmenšuje. Přední část hlavy je zaoblená, směřuje téměř šikmo dolu. Ústa jsou dlouhá, téměř vodorovná, spodní čelist mírně přečnívá. Oči jsou velmi malé. Postranní čára koryfény velké je téměř neznatelná. Šupiny jsou velmi malé. Dlouhá hřbetní ploutev se táhne téměř podél celého těla, má 55 – 65 ploutevních paprsků. Nad hlavou je nejvyšší, směrem k ocasu se rovnoměrně snižuje. Řitní ploutev je také velmi dlouhá, má 26 – 30 paprsků, sahá asi do poloviny těla. Ocasní ploutev je hluboce vykrojená. Hřbet je zbarven modrozeleně. Boky jsou zlatavé, břišní strana bílá se stříbrným leskem. Ploutve jsou modré, ocasní ploutev je žlutá. Maso zlaka nachového je velmi ceněno a je většinou prodáváno mražené. Koryféna bývá označována i jako ryba mahi mahi, což znamená v jazyku Havajčanů "velmi silný". IUCN Red List koryfénu velkou řadí mezi málo dotčené druhy.

Rozmnožování :

Pohlavní dospělosti dosahuje zlak nachový ve věku 4–5 měsíců. V zajetí může dosáhnout dospělosti již ve 3 měsících života. Dožívá se až 4 let.

Chov :

Koryféna velká se obvykle zdržuje na širém moři v hloubce 0 až 85 m, často i ve společnosti jiných druhů ryb, například lodivodů. Při lovu létajících ryb je schopná vyskočit i víc než metr nad hladinu.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 1

chmelíček oldřich  - 23.10.2011 - 19:58:13
nazývaná též zlak nachový 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena